استفاده از آهک در صنعت فولاد

آهک ماده ای ضروری در تولید فولاد به شمار می آید. به طوری که تولید فولاد بدون آهن عملا غیر ممکن است. آهک در صنعت فولاد به عنوان سرباره ساز استفاده می شود. سرباره سازها یا گداز آورها برای حذف ناخالصی ها کاربرد دارند. تولید گندله و کلوخه (آگلومره) نیز از یگر کاربرد های آهن در صنعت فولاد است.

ایجاد سرباره

آهک برای ایجاد سرباره که دارای ناخالصی های سنگ آهن می باشد بکار می رود. اهک در مقابل عناصر جوی چون هیدروژن و نیتروژن از فلز محافظت می کند.

حذف فسفر

فسفر موجود در سنگ آهن؛ موجب فرسایش فلز شده و خسارت های جدی به ویژگی های فولاد وارد می کند. در حجم بالا نیز، فسفر می توان از شکل پذیری فولاد جلوگیری کرده و موجب شکستن آن بعد از سرد شدن خواهد شد. اضافه شدن آهنک به فرایند تولید فولاد؛ فسفر را قبل از مرحله شکل دهی از سنگ آهن حذف می کند.

حذف گوگرد

گوگرد موجب ترد و شکننده شدن فولاد در زمان شکل پذیری می شود. آهک با حذف گوگرد سنگ آهن، از تاثیرات منفی آن می کاهد.

بزرگترین تولید کنندگان آهن در جهان

براساس گزارشات سازمان زمین‌شناسی ایالت متحده آمریکا، کشور چین در سال 2013 با تولیدی بالغ بر دویست و بیست و یک میلیون تن خود را بزرگترین تولید کننده آهک در جهان معرفی کرده است.

کشور ایالت متحده آمریکا نیز بعد از چین با تولید نوزده میلیون تن و کشور هند با تولید شانزده میلیون تن تولید آهک در رده های دوم و سوم تولیدکنندگان بزرگ دنیا در صنعت آهک را به نام خود ثبت کرده اند.

کشور روسیه نیز با یازده میلیون و چهارصد و یازده هزار تن تولید آهک چهارمین کشور تولید کننده آهک می باشد. و جالب است بدانید بقیه کشورهای دنیا تنها با تولید سالانه یازده میلیون تن آهک سهم این صنعت را دارا می باشند.

تولیدکنندگان آهک در جهان

تولید کنندگان آهک دنیا به ترتیب زیر می باشند:

  1. چین: 221 میلیون تن
  2. ایالت متحده آمریکا: 19 میلیون تن
  3. هند: 16 میلیون تن
  4. برزیل
  5. ژاپن
  6. آلمان
  7. ایتالیا
  8. کره جنوبی
  9. ترکیه

ایران در بین تولید کنندگان آهک در جهان رتبه سیزدهم را با تولید دو ملیون و سیصد و یازده هزار تن به خود اختصاص داده است. صادرات انواع آهک در ایران در سال 1392 بالغ بر حدود چهل و سه هزار تن بوده است که ارزش و سود آوری آن 4 میلیون دلار برآورد گردیده است.

از دیگر تولیدکنندگان آهک در دنیا می توان به اوکراین، استرالیا، بلژیک، بلغارستان، کانادا، فرانسه، لهستان، رومانی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، بریتانیا و ویتنام اشاره کرد.

فراوانی علم وآگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت میلگرد, انواع ورق و پروفیل های ساختمانی.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مقالات مرتبط با صنعت ساختمان و فولاد می توانید از مجموعه مقالات در قسمت دانشنامه آهن باکس استفاده نمایید.