معرفی کویر کاشان

فولاد کویر کاشان

تاریخچه شرکت

فولاد کویر کاشان

سهامداران شرکت بدوا درسال 1379 شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب کویر را تاسیس نموده که صرفا در زمینه بازرگانی و تجارت فعالیت می نمود پس از مدتی سهامداران با شناخت صحیح بازار و نیازهای اقتصادی منطقه نسبت به تغییر ماهیت فعالیت به شکل تولیدی اقدام نموده و بدین سان شرکت تولیدی فولاد سپید فراب همزمان با تاسیس در منطقه محروم و کمتر توسعه یافته آران و بیدگل از توابع کاشان مژده اشتغال زایی ، تولید و رونق اقتصادی و اجتماعی منقطه را با خود به ارمغان آورد.

نتیجتا در تاریخ 15/5/1381 اعلامیه رسمی تاسیس در زمینه احداث یک واحد نورد میلگرد فولادی از سازمان صنایع و معادن استان اصفهان دریافت گردید و متعاقبا قرارداد مربوط به خرید ماشی آلات با کمپانی SIEMENS VAI POMINI منعقد گردیده و پس از طی مراحل تست ،تولید رسمی از سال 1386 آغاز گردید.

محصولات ساختمانی

از ویژگی های محصولات فولاد کویر آن است که علاوه بر استحکام بالا از داکتیلیتی فوق العاده مناسبی برخوردار می باشند و بعضاً ازدیاد طول نسبی بدست آمده در آزمایش محصولات محصولات آج 520 این شرکت در حد A2(آج 340) می باشد و این بدین معنی است که محصولات این شرکت علاوه بر استحکام بالا از قابلیت جوشکاری مناسب و مقاومت بالا در برابر خستگی و بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه ای برخوردار هستند.

داکتیلیتی و جوش پذیری

پديده هائي مثل خستگي(Fatigue) وبارهاي سيكلي(Cyclic Load) كه مخرب تراز Fatigue هستند، خصوصا در پل ها كه بدليل سيكل تنش هاي متناوب منجر به شكست فولاد در پائين تر از حد استحكام شده و تنش هاي كششی – فشاري که باعث تشكيل Hysteresis loop مي شوند، همگي بطور قابل ملاحظه اي بستگي به ميزان Ductility فولاد دارند.

اين موضوع در ساختمان و تأسيساتي كه در معرض تنش هاي لرزشي (Seismic)، ديناميكي (Dynamic),و ضربه اي (Impact)است، از اهميت بيشتري برخوردار مي شود زيرا فولاد مي تواند قبل از رسيدن به حد مقاومت كششي دچار شكستگي و نهايتاً فرو ريختگي ساختمان شود.

اين مجتمع با انتخاب پيشرفته ترين تجهيزات روز دنيا و استفاده از تجربيات كارشناسان داخلي وخارجي و ايجاد امكانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي بطور مستمر در جهت توليد و بهبود خواص مكانيكي ميلگردهاي آجدار از جمله بالا بودن ميزان Ductility محصولات خود به موازات افزايش استحكام محصولات خود تلاش نموده و اين مهم به دلايل زير ميسر گرديده است:

  • تهيه شمش مناسب با هزينه بالاتر که به دليل عناصر آلياژي, باعث افزايش نسبت استحكام كششي به استحكام تسليم و بالا رفتن ميزان Ductility فولاد مي شود و خواص مكانيكي و ساختار ميكروسكپي به مراتب مطلوب تری بهمراه دارد و اين موضوع خصوصاً در ميل گردهاي آجدار سايز درشت حائز اهميت مي باشد.
  • تجهيزات اصلي خط نورد يكي از موارد مهم جهت بدست آوردن يك محصول با تلرانس و ابعاد مشخص شده در استاندارد و خواص مكانيكي مورد نظر همراه با ساختار ميكروسكپي مناسب است كه فولاد كوير با داشتن مدرن ترين خط ميلگرد روز اروپا با اتوماسيون سطح بالا، در تمام مراحل نورد از نظر سرعت نورد، درجه حرارت شمش ،ميزان تغيير شكل در هر عبور شرايط كاملاً پايدار و تثبيت شده اي دارد.
  • جهت كنترل مداوم محصول و بهبود مستمر با ايجاد امكانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي پيشرفته، كليه آزمايشات از جمله آناليز شيميايي، تست هاي مكانيكي و متالوگرافي روي محصول در محل کارخانه فولاد کویر انجام مي شود. دقت و صحت تجهیزات بگونه است كه اين آزمايشگاه به عنوان آزمايشگاه مرجع در منطقه نيزهمکاری مي نمايد.

میلگرد A4 (آج 520)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس این امکان بوجود آمده است که از شمش های با کربن معادل پائین بتوان آج 520 و بالاتر را با قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید نمود.
خوشبختانه سازمان ملی استاندارد ایران نیز همگام با استانداردهای معتبر جهانی در بازنگری جدید، میلگردهای آجدار 500 و 520 را تصویب نمود و به مرحله اجرا گذاشته شد. در این راستا مجتمع فولاد کویر که از بدو تأسیس در جهت تولید میلگرد های آجدار با استحکام بالاترفعالیت نموده با تصویب استاندارد جدید نسبت به تولید انبوه میلگرد آج 520 اقدام نموده است.

تولید میلگرد 40

مجتمع فولاد کویر با توصیه اساتید و مهندسین مشاور عمران در جهت کمک و سهولت در امر طراحی سازه اقدام به طراحی و تولید میلگرد 40 نموده است که کمک بزرگی در کاهش مصرف میلگرد در بتن می باشد.

مقاومت کششی

تمامی میلگردهای تولید شده نوع A3 (آج420) در این مجتمع مطابق آخرین ورژن استاندارد ملی ایران و با حداقل مقاومت کششی MPA 420 و میلگردهای A4 (آج520) با مقاومت MPA 520 می باشد.

قیمت میلگرد کویر کاشان

منبع : وبسایت فولاد کویر کاشان