کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

کارخانه فولاد البرز ایرانیان فایکو در سال ۱۳۹۳ در ساری، در ۱۵ کیلومتری شهرستان نکا با نام تجاری فایکو به بهره برداری رسید. ظرفیت سالانه تولید این کارخانه به طور تقریبی به بیش از ۱ میلیون تن می رسد.

کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو) از لحاظ اتصال به شبکه ریلی کل کشور و داشتن جاده اختصاصی ریلی و نزدیکی به بزرگراه تهران-مشهد، در موقعیت ویژه و خاصی قرار گرفته و از این رو توانسته در صادر کردن محصولات فولادی تولیدی خود به خارج از کشور، به عنوان یکی از پیشگامان در صنعت فولاد در کشور شناخته شود.

همچنین این کارخانه دارای واحد کنترل کیفی در بخش های مختلف تولید می باشد. برای آشنایی بیشتر با کارخانه فایکو و محصولات آن با ادامه مقاله در آهن باکس همراه شوید.

معرفی شرکت فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

کارخانه فولاد البرز ایرانیان، که در صنعت فولاد ایران با نام تجاری فایکو شناخته می شود، در زمینه تولید گرم انواع مقاطع فولادی با اشکال، ابعاد و مشخصات متنوع مشغول به فعالیت است. تولید سالیانه بیش از ۱,۵ میلیون تن انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی، این مجتمع را در رده بزرگ  ترین تولید کنندگان مقاطع فولادی گرم در منطقه و کشور قرار می دهد.

این مجموعه از استانداردهای ملی و همچنین بین ‌المللی مرتبط به تولید انواع میلگرد و مقاطع برخوردار بوده و از این رو محصولات فولادی تولیدی کیفیت بالایی دارند. این شرکت در زمینه تولید میلگرد از استاندارد ملی INSO3132 و همچنین استاندارد های بین‌ المللی ASTM، A615، A615M، DIN488 وJISG3112 برخوردار بوده و مقاطع فولادی را بر مبنای استاندارد های بین ‌المللی DIN EN 10056-2، DIN1025 ،DIN EN 12014، 1026 ،DIN 1028، DIN1029 و DIN 10024 تولید و عرضه می‌ نماید.

میلگرد فایکو

میلگردهای آجدار فایکو به‌منظور مصارف ساختمانی و صنعتی سه استاندارد A2 (میلگردهای سبک در سایزهای 8 و 10) و A3 و A4 (میلگردهای آجدار سنگین در سایزهای 12 تا 32) تولید و روانه بازار می‌شوند، که مواد اولیه به‌کار رفته در آن‌ها شامل کربن، سیلیسیوم، گوگرد، فسفر و منگنز است. میلگردهای آجدار این کارخانه به روش نورد گرم تولید شده و دارای استانداردهای داخلی و خارجی اعم از INSO3132 DIN488 ،ASTM A615 و JISG3112 هست.

 میلگرد فایکو با توجه به کاربردهای فراوان آن در صنایع مختلف، بسیار با نوسان همراه است و به ویژه برای پیمانکاران و فعالان حوزه ساخت و ساز، از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. قیمت روز میلگرد فایکو به عواملی مثل میزان عرضه و تقاضا، فصل سرد یا گرم، میزان رکود و تورم، قیمت سوخت و مواد اولیه و همچنین مهم تر از همه، نرخ جهانی آهن وابسته است.

قیمت میلگرد فایکو با توجه به کیفیت و متریال استفاده شده در آن، مناسب و به صرفه بوده و نظر پیمانکاران را در سراسر کشور به خود جلب کرده است.

خرید تیرآهن فایکو

تیر آهن فایکو، از مهم ترین مصالح ساختمانی پر کاربرد در صنایع مختلف از جمله صنعت ساخت و ساز است. در تولید تیرآهن های این کارخانه ایده آل ترین و مرغوب ترین آلیاژ فولاد به کار گرفته شده است. قیمت تیرآهن فایکو با توجه به نوسانات بازار ثابت نیست. پر کاربرد ترین و پر فروش ترین سایز تیرآهن فولاد البرز ایرانیان، تیرآهن 20 است. تیرآهن 20 فایکو نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است؛ و از این رو در پروژه های ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارد. از کاربرد های اصلی تیرآهن 20 فایکو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● ساخت راه پله

● ساخت پل

● ساخت سکو

نبشی

نبشی فایکو در ابعاد  به طول های ۶ و ۱۲ متر، طبق استانداردهای ملی و بین المللی ISIRI 13968-1، DIN EN 10056-2 و GOST 8510 تولید می شود. نبشی بال مساوی نورد گرم شده در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، آسانسور، پل سازی، اتصالات ستون ها و سازه های فلزی کاربرد دارد.

ناودانی

ناودانی پروفیلی است که در دو نوع مشبک و ساده به بازار عرضه می شود. ناودانی سنگین فایکو طبق استاندارد DIN EN 1026 1:2009 و ناودانی سبک طبق استاندارد GOST 8240:1997 تولید می شوند. کارخانه فایکو ناودانی در سایزهای U_140 تا U_200 در تناژ ۱۳۵ هزار تن تولید می کند. قیمت ناودانی یا توجه به وزن آن مشخص می شود که به پارامترهایی مانند ارتفاع، عرض بال، ضخامت جان، ضخامت بال و شعاع گوشه وابسته است.

تعیین قیمت محصولات البرز ایرانیان

شرکت فایکو با توجه به عوامل گوناگونی قیمت میلگرد و تیرآهن های تولیدی را معین می کند. اولین عامل تعیین کننده قیمت محصولات البرز ایرانیان، وزن و قطر آن ها است. در میلگردهای این کارخانه، هر چه قطر میلگرد بیشتر باشد، وزن نیز نیز سنگین ‌تر خواهد بود.

در این صورت قیمت تمام شده آن بیش تر می‌ گردد. قیمت ماده اولیه و کیفیت آن ماده، یعنی فولاد خام، از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت است. از دیگر فاکتورهای موثر در تعیین قیمت می توان به نوسانات ارز در بازار، قیمت مقاطع فولادی در بازار جهانی، معاملات تیرآهن و میلگرد در بورس کالا و همچنین میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد.

پر فروش ترین تیرآهن های فایکو

تیرآهن 14 فایکو یکی از پر کاربردترین و پر فروش ترین سایز های تیرآهن های تولیدی این مجموعه به شمار می آید یدآیآاآ و برای مصارفی چون، ایجاد پل، ساخت سقف و ساخت پل مورد استفاده قرار می گیرد.  

تیرآهن 18 فایکو نیز از جمله پرکاربرد ترین تیرآهن‌ هایی فایکو به شمار می آید که در صنعت ساختمان‌ سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد چرا که به‌ دلیل مقاومت بالا و همچنین وجود مواد اولیه باکیفیت، به دوام سازه استحکام زیادی می‌ بخشد. همچنین از دیگر کاربرد های مهم تیرآهن سایز 18 فایکو، استفاده از آن به‌ عنوان ستون در ساختمان ‌ها است.

سخن نهایی

این کارخانه از بزرگترین تولیدکنندگان برتر در کشور در زمینه محصولات فولادی می باشد. برای تشخیص میلگردهای این کارخانه از بین دیگر تولیدکنندگان در زمان خرید به علامت حک شده روی میلگردها باید دقت شود. قیمت محصولات کارخانه فولاد البرز ایرانیان به صورت روزانه توسط کارخانه اعلام می گردد.