معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان

بزرگترین و مهم ترین تولید کننده محصولات فولادی در کشور، کارخانه ذوب آهن اصفهان است که با نام اختصاری ESCO نیز شناخته می شود. این کارخانه اولین تولید کننده فولاد و ریل ساختمانی در ایران است. ظرفیت تولید انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی کارخانه ذوب آهن 3.6 میلیون تن در سال اعلام شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل به معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان بپردازیم. با این مقاله از آهن باکس با ما همراه شوید.

کارخانه ذوب آهن اصفهان از آغاز تا امروز

بدون شک اسم کارخانه ذوب آهن را بارها و بارها شنیده اید. این کارخانه به عنوان برترین کارخانه تولید کننده مقاطع فولادی در کشور معرفی می شود. تمامی فعالان در حوزه آهن، فعالان حوزه ساختمان و انبوه سازان با شهرت کارخانه ذوب آهن اصفهان آشنا هستند. آوازه کیفیت بالای محصولات کارخانه ذوب آهن تنها به داخل ختم نشده و فعالان این حوزه در کشوهای خاورمیانه و اروپا نیز با آن آشناییت دارند.

بهره برداری اولیه کارخانه ذوب آهن اصفهان در سال 1346 صورت گرفته و تاسیس فاز اول آن 4 سال بعد یعنی سال 1350 با ظرفیت تولید 505 هزار تن انجام شد. در سال 1351 طرح توسعه‌ ذوب آهن اصفهان برای تولید 1.9 میلیون تن فولاد در سال، کلید خورد.

برنامه‌ اجرایی این فاز، شامل احداث کوره‌ بلند شماره 2، توسعه‌ بخش آگلومراسیون، کک‌سازی، فولاد‌سازی و نورد بود. توسعه فاز دوم تا پس از انقلاب اسلامی و ظرفیت تولید بیش از 2 میلیون تن در سال ادامه داشت. توسعه کارخانه ذوب آهن اصفهان، بعد از انقلاب نیز همچنان ادامه داشت.

از دیگر خدمات کارخانه ذوب آهن، پروژه تولید ریل قطار بود. اولین فاز اجرایی این طرح در تیرماه سال 1398 با ظرفیت تولید سالانه 400 هزار تن ریل قطار شهری و بین شهری راه اندازی شد.

ظرفیت تولید این کارخانه در حال حاضر حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد خام و مقاطع فولادی است و محصولات تولیدی مطابق استانداردهای بین المللی و با بالاترین کیفیت به بازار عرضه می شود.

پر فروش ترین محصولات فولاد ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر؛ عمده محصولات تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان عبارتند از:

 • انواع میلگرد ساده و آجدار
 • تیرآهن بال نیم پهن موازی IPE
 • تیرآهن بال پهن موازی H (تیرآهن هاش)
 • تیرآهن بال باریک شیبدار IPN
 • انواع میلگرد کلاف
 • شمش فولاد
 • ریل قطار
 • نبشی و ناودانی
 • مفتول کلاف

لازم به ذکر است که این کارخانه فولادی در تامین نیازهای عمرانی و صنعتی کشور نقش بسیار مهمی دارد. تمامی محصولات فولاد ذوب آهن اصفهان، با استفاده از مدرن ترین و به روزترین تکنولوژی ها و مطابق با استانداردهای جهانی و منطقه ای تولید و به بازار فولاد عرضه می گردد.

تیرآهن ذوب آهن

انواع تیرآهن بال‌نیم‌پهن موازی (I- BEAM) و بال‌پهن موازی (H- BEAM) که برای اولین بار در کشور در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان طراحی و تولید گردیده‌است. در حال حاضر محصول تیرآهن ذوب آهن اصفهان با علامت اختصاری Esco بر روی جان بال به صورت برجسته قابل شناسایی است. تیرآهن بال نیم پهن (I) در اندازه‌های ۱۲۰ تا ۳۰۰ و تیرآهن بال‌پهن موازی (H) در سایز ۱۶۰ میلی‌متر تولید و عرضه می شود.

تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE) ذوبی

تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE) ذوبی مطابق با استانداردهای DIN1025-5 و همچنین استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ تولید و مشخصات فنی آن شامل ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در رواداری ها، EN10025-2 با علامت مشخصه I-2 می باشد.

تیرآهن بال پهن موازی(IPB) ذوب آهن

تیرآهن بال پهن موازی(IPB) ذوب آهن دارای مشخصات فنی شامل ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در رواداری ها، EN10025-2،  مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 ، IPB و استانداردهای DIN1025-2 با علامت مشخصه I-5 و همچنین وزن استاندارد می باشد.

تیرآهن بال پهن موازی(IPB)  با وزن سبک، علامت مشخصه I-4، مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با IPBL و با استانداردهای DIN1025-3  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، EN10034 در رواداری ها  و مشخصات فنی EN10025-2 از دیگر تیرآهن های فولاد ذوب آهن است.

تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN) ذوبی

تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN) ذوبی مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۲۷۷ و مطابق با استانداردهای DIN1025-1 در مشخصات ابعادی، جرم و مقادیر ایستایی، EN10024 در رواداری ها، EN10025-2  درمشخصات فنی است.

میلگرد ذوب آهن اصفهان

میلگرد ذوب آهن اصفهان هم به صورت ساده و هم به صورت آجدار مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ تولید و عرضه می گردد. کارخانه ذوب آهن برای تولید میلگردهای خود از شمش‌های SP5 استفاده می‌کند؛ به همین دلیل میلگردهای این مجتمع فولادی از کیفیت بالایی برخوردارند.

میلگرد ذوب آهن اصل را می‌توانید با علامت اختصاری ESCO شناسایی کنید. در ساخت میلگردهای ذوبی از استاندارد Gost 57/81 روسیه (گریدهای A1 تا A3)، استاندارد JIS G3112 ژاپن (SR24، SD35، SD40، SD50)، استاندارد ASTM A 615 (G75،  G60، G40) استفاده شده است.

میلگرد کلاف ذوب آهن

میلگرد کلاف ذوب آهن با بهترین کیفیت و بر اساس آنالیز A1 و 1008 که منجر به تولید میلگرد کلاف به صورت کشش و ساده می شود، تولید می گردد. میلگرد کلاف ذوبی از سایزهای 5.5 تا 12 موجود است و سایزهای بالاتر به صورت سفارشی تولید خواهد شد.

کیفیت محصولات کارخانه ذوب آهن

بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات ذوب آهن، وسعت ویرانی‌های ناشی از زلزله حتی در میان ساختمان‌های نوساز با اسکلت به ظاهر مستحکم نیز بسیار بالا است که یکی از دلایل این امر استفاده از مصالح غیر استاندارد است. کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مقررات بسیار سخت‌گیرانه‌ای نسبت به فولاد ساختمانی اعمال می‌نمایند؛ لذا بخشی از محصولاتی که در بازار جنوب خلیج فارس امکان عرضه ندارند به بازار ایران وارد می‌شوند.

بر مبنای تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه امیرکبیر، حدود ۴۰ درصد از استفاده‌کنندگان میلگرد، محصولات دیگری را به اشتباه به جای میل گردهای آجدار ذوب آهن مورد استفاده قرار می‌دهند. وجود نشان شرکت سهامی ذوب آهن بر روی تیرآهن‌های تولیدی، معیار شناخت محصول واقعی از تقلبی است.

گواهینامه ها و افتخارات ذوب آهن

از پر افتخار ترین کارخانجات فولادی کشور، ذوب آهن اصفهان می باشد که محصولات آن در سطح بین المللی و ملی شاخص است. گواهینامه ها و جوایز اخذ شده توسط شرکت ذوب آهن به صورت زیر می باشد:

 • ISO 9001:2008
 • EN ISO 9001:2008
 • OHSAS 18001:2007
 • ISO 14001:2004
 • ISO 10015:1999
 • گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت
 • تندیس شرکت برتر بورس کالای ایران
 • تندیس صادکننده ممتاز کشور
 • دارای نشان استاندارد ملی ایران در کیفیت فرآورده های تولیدی واحد تولیدی نمونه استاندارد کشور
 • تندیس بلورین جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمان
 • گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان
 • جایزه ملی کیفیت ایران

مکانیزم فروش و قیمت‌گذاری محصولات

خرید محصولات ذوب آهن اصفهان به صورت مستقیم از کارخانه تقریبا امکان پذیر نبوده و دشوار است. اما کیفیت بالای این محصولات سبب شده تا مصرف کنندگان با وجود دشواری، اما باز هم از این کارخانه خرید نمایند. در صورتی که قصد دارید به صورت مستقیم از ذوب آهن اصفهان خرید نمایید.

میلگرد و تیرآهن ذوب آهن اصفهان، پر فروش ترین مقاطع فولادی این کارخانه اند که در روزهای چهارشنبه و شمش ذوب آهن در روزهای دوشنبه در بورس کالا عرضه می گردد. لیست محصولات ۲۴ ساعت قبل از عرضه در سایت اینترنتی این شرکت از طریق «منوی مدیریت و ارتباط با مشتریان» قابل مشاهده است.

نظر به اینکه کارخانه ذوب آهن اصفهان محصولات ساختمانی خود را از طریق بورس کالای ایران به فروش می‌رساند، قیمت محصولات از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس تعیین می‌گردد. بخشی از محصولات فولادی این شرکت به کشورهای خارجی نیز صادر می‌گردد. به دلیل نوسان در مصرف داخلی فولاد، این شرکت به منظور کنترل قیمت‌ها هنگام افزایش تقاضا در بازار داخلی، صادرات خود را متوقف می‌نماید.

خرید محصولات ذوب آهن در بورس کالا

مشتری با یک کارگزار در بورس مذاکره نموده و درخواست خود را به ایشان می‌دهد. سپس کارگزار با شرکت ذوب آهن اصفهان هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.
مشتری درخواست خود را مستقیماً برای مدیریت فروش و پشتیبانی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان ارسال می‌نماید، پاسخ قیمت و تاریخ فروش محصولات به مشتری اعلام می‌گردد، و سپس مشتری با هماهنگی با کارگزار بورس اقدام به خرید می‌نماید.

مجموعه کارگاه‌های فعال در ذوب آهن

فولادسازی (شامل کارگاه‌های آهن قراضه، کنورتور، سرباره، تعمیر پاتیل، ریخته‌گری و کارگاه انبار شمش)
نیروگاه‌ها (شامل نیروگاه مرکزی، نیروگاه حرارتی، نیروگاه ۱۱۰ مگاواتی و نیروگاه گازی با ظرفیت اسمی تولید ۳۵۰ مگاوات) که وظیفه تولید برق، بخار و… را بر عهده دارند.

 • کارگاه اکسیژن (تولید اکسیژن)
 • کوره بلند (سه کوره یک، دو و سه)
 • تولیدات کک و مواد شیمیایی
 • آگلومراسیون
 • نوردها (شامل نورد ۳۰۰، ۵۰۰، ۳۵۰ و ۶۵۰)
 • خط ریل آهن
 • کارگاه‌های نت (نگهداری و تعمیرات) شامل کارگاه ۴۷٬۴۸٬۵۱ و…
 • و ده‌ها کارگاه جانبی دیگر

سخن نهایی

کارخانه ذوب آهن اصفهان بزرگترین، معروف ترین و در عین حال قدیمی ترین تولید کننده مقاطع فولادی در کشور است. از پر فروش ترین و معروف ترین محصولات تولیدی این کارخانه می توان تیرآهن معمولی و میلگرد آجدار را نام برد.

کیفیت و قیمت محصولات ذوب آهن اصفهان بدون رقیب بوده است؛ چرا که معمولاً محصولاتی که توسط کارخانه‌های دیگر و در حد کیفیت محصولات ذوب آهن ساخته می‌شوند، قیمتی به‌مراتب بالاتر دارند. برای مثال قیمت تیرآهن اصفهان تفاوت اندکی با قیمت تیرآهن سایر تولیدکنندگان دارد؛ اما از نظر کیفیت قابل‌رقابت نیست.

با توجه به کیفیت تولیدات ذوب آهن اصفهان، محصولات این کارخانه از قیمت مناسبی برخوردار بوده و استفاده از آن ها در پروژه ها با توجیه اقتصادی همراه است. مطالعه این مقاله می تواند اطلاعات مورد نیاز در رابطه با کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان را در اختیار شما قرار دهد.