کارخانه فولاد آناهیتا گیلان

فولاد آناهیتا گیلان

یکی از معتبرترین شرکت های تولیدی در حوزه مقاطع فولادی؛ شرکت فولاد آناهیتا گیلان است. آناهیتا گیلان رشت از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر میزان تولیدات میلگرد خود را به 320 هزار تن در سال رسانده است. از جمله پرکاربردترین و پرمصرف ترین محصولات فولادی، میلگرد، به ویژه میلگرد فولاد آناهیتا گیلان می باشد. میلگرد آناهیتا گیلان از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به لحاظ قیمتی هم مناسب می باشند. از این رو جایگاه بسیار خاصی در پروژه های ساختمانی و عمرانی  دارند.

فولاد آناهیتا گیلان (سهامی خاص) در اواخر سال 1389 بواسطه خرید سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی(از سایز 8 تا 32)، در زمینی به مساحت 20908 متر مربع و با هدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد، با دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح به شماره ثبت 16174 در اداره ثبت و املاک شهرستان رشت به ثبت رسید.

و با اخذ جواز تاسیس، از سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گیلان در اواسط سال 1390، عملیات اجرائی فولاد آناهیتا گیلان، در پی مطالعات فنی و محاسبات ریالی،آغاز و با خرید ماشین آلات صنعتی اصلی از شرکتهای معتبر اروپایی در ابتدای سال 1391 ، نصب و راه اندازی آنان توسط متخصصین داخلی انجام شد.

سرانجام علی رغم کلیه موانع موجود همچون بحران اقتصادی و تحریم های دولتهای غربی، در اواخر سال 1392 تولید آزمایشی فولاد آناهیتا گیلان پس از 2 سال تلاش و همکاری بی دریغ دست اندرکاران این مجموعه صنعتی آغاز شد.

در همین راستا توانست پروانه بهره برداری با ظرفیت تولید سالیانه 320 هزار تن، به منظور تامین بخشی از نیاز داخلی کشور و ایجاد اشتغال مستقیم 250 نفر، غیر مستقیم 1300 نفر را اخذ نماید و تولید رسمی این شرکت با تشریف فرمایی جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولان استانی، طی مراسمی در شهریور ماه 1393 افتتاح گردید.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان مفتخر است که با برخورداری از نیروهای متخصص و کارآمد و با توجه به توان تحقیقاتی و آموزشی خود، با استقرار سیستمهای نوین مدیریت و کنترل کیفیت، زیر نظر مدیریت محترم عامل به عنوان طرح صنعتی نمونه سال 1391 شناخته شود و هم اکنون نیز با اخذ نشان استاندارد ملی ایران که گواه تضمین کیفیت محصولات خود می باشد، توانایی تولید میلگرد ساختمانی منطبق با استاندارد 3132 ISIRI را دارد.

میلگرد فولادی آناهیتا

میلگردهای تولید شده در شرکت آناهیتا گیلان از نظر ساختار و عملکرد بسیار متنوع هستند. بدین ترتیب مهندسین ساختمان، معماران و پیمانکاران می توانند بر حسب علاقه و نوع نیاز خود یکی از این کالاها را انتخاب و خریداری کنند.

میلگرد آناهیتا ضد زنگ است که برای تهیه این محصولات باید هزینه بیشتری را در نظر گرفت که این مربوط به کیفیت فوق العاده آن ها می شود. علامت اختصاری میلگرد آناهیتا به شکل AG بوده که بیانگر عبارت آناهیتا گیلان است.

خرید میلگرد آناهیتا گیلان

میلگرد آناهیتا گیلان با ماشین آلات و تجهیزات تخصصی تولید شده و از این رو توانسته کیفیت قابل قبولی را به مصرف کنندگان این حوزه عرضه نماید. ظرفیت تولیدی آناهیتا گیلان، 320 هزار تن سالانه و در آنالیزهای A2 و A3 می باشد که توانسته است علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به صورت صادراتی نیز فعالیت داشته باشد. میلگرد آناهیتا، از جمله پرفروش و اصلی ترین میلگردهای ساختمانی است که کاملا براساس استانداردهای روز دنیا تولید و عرضه می شوند.

محصولات آناهیتا گیلان و کاربرد آن

میلگرد آناهیتا، محصول فولادی گرم نورد شده بصورت ساده یا آجدار با مقطع گرد است که در بتن جهت جبران استحکام کششی پایین آن مورد استفاده قرار می گیرد و از لحاظ شکل ظاهری و خواص مکانیکی به انواع مختلف دسته بندی می شود.

مرجع رسمی شناخته شده در ایران، استاندارد ملی شماره 3132 است که هر واحد تولیدی موظف به تولید محصول بر اساس مشخصات مندرج در این استاندارد میباشد. طبقه بندی میلگردها و نامگذاری آن بر اساس این استاندارد، طبق جدول زیر است.

طبقه بندیعلامت مشخصه
میلگرد سادهس 240
میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی)آج 340
 میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی)آج 350
 میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی)آج 400
میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی) آج 420
میلگرد آجدار مرکب (دوکی)آج 500
میلگرد آجدار مرکب (دوکی)آج 520

موارد استفاده از میلگرد فولاد آناهیتا

از میلگرد فولاد آناهیتا گیلان در موارد متعددی بهره گرفته می شود.

  • ساخت ساختمان مسکونی و تجاری: هر چند از هر دو نوع میلگرد ساده و آجدار برای ساخت ساختمان و برج کمک گرفته می شود اما میلگرد آجدار از محبوبیت بیشتری برخوردار است. علت این محبوبیت بیشتر، مقاومت بالاتر در برابر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله است.
  • ساخت ایستگاه اتوبوس: برای ساخت ایستگاه های اتوبوس از میلگردهای آجدار کمک گرفته می شود. این نوع میلگرد از انعطاف پذیری بالایی در برابر فشارهای خارجی برخوردار است، در نتیجه به راحتی دچار شکستگی نمی شود و خطر جانی برای افراد نشسته در ایستگاه های اتوبوس وجود نخواهد داشت.
  • ساخت خودرو: معمولا صنایع خودرو از میلگردهای ساده برای ساخت بدنه اتومبیل های خود بهره می گیرند. علت به کارگیری میلگرد ساده در خودروسازی مربوط به راحتی برش دادن آن جهت ساخت قطعات مختلف می شود.
  • ساخت پل: این میلگردها با بهره گیری از فولاد آناهیتا گیلان به تولید می رسند، به همین دلیل آزمون های کیفی و ایمنی را با موفقیت پشت سر گذاشته و برای ساخت پل مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصات فنی میلگرد آناهیتا گیلان

دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 مشهور است. این نامگذاری برگرفته از استاندارد GOST 5781 روسیه است و از نظر استاندارد ملی 3132 ایران این نامگذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج340 و آج400 است.

یک میلگرد استاندارد باید از نظر مشخصات فیزیکی نظیر قطر اسمی و مشخصات هندسی آج و همچنین ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی با استاندارد مطابقت داشته باشد. ترکیب شیمیایی هر نوع از میلگرد به سازنده کمک خواهد کرد تا با انتخاب شمش با ترکیب صحیح به تولید میلگرد با خواص مکانیکی مورد نظر دست یابد.

طرح آج و مشخصات هندسی آن از نظر ارتفاع، گام، پهنا و زاویه آج، در میزان گیرایی میلگرد در بتن بسیار حائز اهمیت است.

خواص مکانیکی میلگرد مانند تنش تسلیم، استحکام کششی و درصد ازدیاد طول نسبی در آزمون کشش تعیین می گردد. تنش تسلیم در واقع حداکثر مقاومت قابل تحمل میلگرد است که در اثر بار وارده دچار تغییر فرم دائمی نمی شود.

در طراحی سازه این مقاومت با ملاحظه ضریب اطمینان اساس و ملاک محاسبات و انتخاب نوع و قطر میلگرد میباشد. بنا به همین نقش مهم مقدار تنش تسلیم (اعداد340 و 400) در علائم مشخصه فولاد که نشان دهنده حداقل تنش تسلیم میلگردهای نوع مارپیچ و جناغی بر حسب MPa میباشد، استفاده شده است.

درصد ازدیاد طول نسبی و آزمون خمش، معیار انعطاف پذیر بودن و یا شکننده بودن میلگرد میباشد و یک میلگرد باید بتواند از این لحاظ نیز انتظارات را برآورده سازد.

محصولات فولاد آناهیتا گیلان

قیمت میلگرد فولاد آناهیتا گیلان

 میلگرد آناهیتا گیلان در دو گرید A2  و A3 در سایزهای  8 تا 32  تحت استاندارد GOST5781 روسیه و استانداردهای ملی ایران، تولید و در بازار عرضه می شوند. باید این نکته را در نظر داشت که قیمت مقاطع فولادی، از جمله میلگرد آناهیتا همواره در حال تغییر است. قیمت روز میلگرد آناهیتا گیلان، به صورت روزانه و هماهنگ با نوسانات بازار، در سایت به تفکیک سایز اعلام می شود.

سخن پایانی

اینکه چرا قیمت میلگرد فولاد آناهیتا گیلان نسبت به دیگر برندهای مشابه بالاتری است، احتمالا سوال بیشتر خریداران میلگرد و مقاطع فولادی است. لازم به ذکر است که تولیدات این مجموعه مطابق با استانداردهای جهانی تولید شده و از خصوصیات شیمیایی و فیزیکی کاملا قابل قبول و به نوعی ایده آل برخوردار می باشد.

از این رو علاوه بر اینکه به لحاظ اقتصادی ارزش ریالی دارند، در مقایسه با سایر برندها به ویژه برندهای کمتر شناخته شده بازار، قیمت بالاتر و در نهایت ارزش بیشتری دارند علامت اختصاری میلگرد آناهیتا به شکل AG بوده که بیانگر عبارت آناهیتا گیلان است.

آهن باکس مرجع قیمت میلگرد در بازار آهن ایران