پروفیل سی چیست؟

پروفیل سی یا پرلین سی (به انگلیسی C Purlin  یا  C Profile) یکی از انواع پرلین‌ها است که از لحاظ شکل ظاهر، مقطع آن به صورت حرف C انگلیسی می‌باشد و جزو پروفیل‌های مقطع باز به شمار می‌آید. این مقطع با نام تیرچه سی پرلین نیز شناخته می‌شود و در دیوار یا تیرچه‌های کف سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مطلب قصد داریم به سوال شما مبنی بر پروفیل سی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دهیم. علاوه بر این، به مشخصات فنی، کاربردها، مزایا و عوامل موثر بر قیمت پروفیل سی اشاره خواهیم کرد.

پروفیل یا پرلین سی چیست؟

پروفیل سی چگونه تولید می‌شود؟

پرلین سی از ورق‌های فولادی نورد سرد یا گرم ساخته می‌شود. برای تولید این پروفیل معمولا از ورق ‌سیاه و در دیگر موارد، ورق گالوانیزه استفاده می‌کنند. بکارگیری ورق گالوانیزه از آن جهت است که پرلین سی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم گردد. در ادامه، مراحل تولید این پروفیل فولادی را بررسی خواهیم کرد.

پروفیل یا پرلین سی به چه روشی تولید میشود؟
 1. برشکاری ورق فولادی

تولید هر پروفیل فولادی با تامین ورق مدنظر و برشکاری آن با روش‌های مختلفی همچون لیزر، اسلیتر و غیره در اندازه مشخص، آغاز می‌شود. چنان‌چه فرآیند برشکاری به درستی انجام نشود، بر کیفیت پروفیل نهایی نیز اثر خواهند گذاشت.

 • فرم‌دهی ورق فولادی

پس از آن‌که ورق در اندازه مشخص برش داده شد، نوبت به نوردکاری آن‌ها می‌رسد. در این قسمت با فرم‌دهی ورق به کمک ماشین آلات مخصوص، آن را به صورت پروفیل سی در می‌آورند.

 • جوشکاری سی پرلین

پس از آن‌که پروفیل سی مورد نوردکاری و فرم‌دهی قرار گرفت، در طول دلخواه و توسط دستگاه‌های مخصوص برش می‌زنند و چنان‌چه احتیاج باشد، فرآیند جوشکاری را بر روی آن اعمال می‌نمایند. جوشکاری این مقطع با هدف متصل نمودن سی پرلین به دیگر قطعات و یا اضافه کردن لبه‌ها و غیره انجام می‌گیرد. جوشکاری این پروفیل معمولا با روش الکترود یا جوشکاری MIG/MAG انجام می‌گیرد.

 • رنگ آمیزی پروفیل سی

پروفیل سی پس از برشکاری در اندازه مدنظر، از هرگونه آلودگی زدوده می‌شود و در صورت نیاز مشتری برای حفاظت در برابر زنگ‌زدگی، رنگ‌کاری می‌گردد.

استاندارد ساخت پروفیل سی چیست؟

استاندارد ساخت پروفیل سی

پس از آنکه به سوال شما مبنی بر پروفیل سی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دادیم، لازم است با مشخصات فنی و ظاهری پروفیل سی نیز آشنا شویم.

پروفیل‌های فولادی همچون دیگر لوازمی که در زندگی روزمره خود از آن بهره می‌بریم، لازم است مطابق با استانداردهای مشخصی تولید گردد. در غیر این صورت پروفیل نهایی از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود. پرلین سی مطابق با استانداردهای زیر به تولید می‌رسد:

 • استاندارد شماره 1 – ضخامت 3 میلی‌متر، وزن 23 کیلوگرم، طول 6 متر، ارتفاع 160 میلی‌متر
 • استاندارد شماره 2 – ضخامت 3 میلی‌متر، وزن 45 کیلوگرم، طول 6 متر، ارتفاع 180 میلی‌متر
 • استاندارد شماره 3 –  ضخامت 3 میلی‌متر، وزن 48 کیلوگرم، طول 6 متر، ارتفاع 200 میلی‌متر
 • استاندارد شماره 4 – ضخامت 3 میلی‌متر، وزن 51 کیلوگرم، طول 6 متر، ارتفاع 220 میلی‌متر
 • استاندارد شماره 5 – ضخامت 3 میلی‌متر، وزن 55 کیلوگرم، طول 6 متر، ارتفاع 240 میلی‌متر

مشخصات ظاهری پرلین سی

پروفیل‌های سی همچون هر مقطع فولادی دیگری دارای پارامترهایی هستند که بیان‌گر ویژگی‌های آن‌ها می‌باشد. این موارد را در جدول زیر ارائه نموده‌ایم:

ضخامت پروفیلاز ۲ تا ۴ میلی ‌متر
طول پروفیل۶ متر
ارتفاع پروفیلاز ۱۶۰ تا ۲۴۰ میلی ‌متر
وزن هر شاخه پروفیلاز ۲۳ تا ۵۵ کیلوگرم

مشخصات فنی سی پرلین

پروفیل سی دو لبه و دو فلنج دارد. میزان ارتفاع و پهنای قسمت‌های مختلف آن، به اندازه‌گیری وزن و دیگر مشخصات پروفیل کمک بسیاری می‌کند؛ به همین علت در ادامه مشخصات این پروفیل را ارائه کرده‌ایم:

مشخصات فنی سی پرلین
 • ارتفاع کلی پروفیل که با علامت H نمایش داده می‌شود، حدودا 50 تا 100 میلی‌متر می‌باشد.
 • ارتفاع فلنج بالایی که با علامت A نشان داده می‌شود، در حدود 50 تا 100 میلی‌متر است.
 • فلنج پایینی با علامت B نمایش داده می‌شود و در ارتفاعی در حدود 50 تا 100 میلی‌متر دارد.
 • عرض لبه بالایی را با علامت C1 نشان می‌دهند که اندازه آن مابین 10 تا 30 میلی‌متر می‌باشد.
 • اندازه عرض لبه پایینی از 15 تا 30 میلی‌متر متغیر است و با حرف C2 نشان داده می‌شود.
 • ضخامت کلی پرلین را با حرف اختصاری T نشان می‌دهند که در حدود 1 تا 4 میلی‌متر می‌باشد.
مشخصات فنی پروفیل سی

جدول وزن پروفیل سی

انواع مختلفی از پروفیل‌های سی در بازار آهن آلات تولید و عرضه می‌گردند که این تنوع شامل وزن آن‌ها نیز می‌شود. به همین خاطر در ادامه جدول وزن سی پرلین را برای دسترسی آسان‌تر به مشخصات فیزیکی همچون وزن یا ارتفاع، عرضه نموده‌ایم:

ردیفارتفاع فلنج پایینی پروفیل (میلی‌متر)ارتفاع فلنج بالایی پروفیل (میلی‌متر)ضخامت کل پروفیل (میلی‌متر)ارتفاع کلی (میلی‌متر)وزن (کیلوگرم)
133152602.16
233152.5602.59
340152802.74
440152.5803.34
540153.5803.92
6401521003.05
740152.51003.74
8401531004.39
940152.51204.13
10401531204.86
1140152.51405.33
12401531405.90

کاربرد پروفیل سی چیست؟

تا به این قسمت به بررسی حدودی کاربردهای پرلین سی پرداختیم. از تیرچه‌های سی پرلین در پیرایش سقف و پنجره، انواع ریل‌ها، قاب‌بندی در و غیره استفاده می‌کنند. افزون بر مصارف ذکر شده می‌توان کاربردهای پروفیل سی را در موارد زیر جست و جو نمود:

 • بکارگیری در سقف سازه یا پوشش‌های سبک

از سی پرلین به‌ عنوان پوششی در سقف‌‌های سبک صنعتی یا نیمه صنعتی، همچون سقف سوله، کارخانه یا کارگاه بهره می‌برند.

 • استفاده در دیوارهای غیرباربر

یکی دیگر از کاربردهای پرلین سی در دیوارهای غیرباربر می‌باشد. در ساختار یک ساختمان، دیوارهایی که تیر بر آن‌ها قرار می‌گیرد، وزن بیش‌تری را تحمل می‌کنند و دیوارهایی که وزن کم‌تری را متحمل می‌شوند و در ساختار آن‌ها پرلین سی را به کار می‌برند، دیوار غیرباربر به حساب می‌آیند.

 • کاربرد در دیوار و ستون سازه

از دیگر مصارف پروفیل سی می‌توان به افزایش مقاومت ستون‌هایی که با فاصله زیاد از هم‌دیگر قرار دارند، اشاره نمود. همچنین از این مقطع در پوشش و افزایش استحکام دیوار نیز استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل سی

مزایای بکارگیری پروفیل سی چیست؟

همان‌طور که تا این بخش بررسی کردیم، بکارگیری سی پرلین در سازه منجر به افزایش استحکام آن می‌شود. این امر خود به علت استحکام بالای پروفیل سی انجام‌پذیر خواهد بود. به‌طور کلی استفاده از تیرچه سی پرلین در ساختمان سازی با مزایای زیر همراه می‌باشد:

 • دارای قابلیت بازیافت- یکی از عللی که منجر به گستردگی کاربرد این پرلین در صنعت می‌شود، قابلیت بازیافت آن است که سبب می‌شود مورد توجه دوست‌داران محیط زیست قرار گیرد.
 • دارای وزن پایین- از آن‌جایی که برای تولید این پروفیل از ورق با ضخامت پایین استفاده می‌کنند، وزن پروفیل نهایی کم خواهد بود که سبب تسهیل مونتاژ و حمل و نقل آن می‌گردد.
 • مقرون به صرفه- همان‌طور که اشاره شد از ورق‌های کم ضخامت برای تولید این پرلین استفاده می‌شود؛ به همین روی انتظار می‌رود که قیمت آن نیز از مقاطع فولادی ضخیم‌تر، مناسب‌تر باشد.
 • برخورداری از مقاومت قابل توجه- سی پرلین در عین آن‌که وزنی پایین و دیواره‌ای نازک دارد، نسبت به بارهای عمودی و افقی مقاومت قابل توجهی از خود نشان می‌دهد. علت این امر نیز به توزیع یک‌نواخت بار بر تمامی قسمت‌های پروفیل و برخورداری از ظرفیت باربری و انتقال بار و فشار بالا، بازمی‌گردد.
 • انعطاف‌پذیر- از پروفیل سی در قسمت‌های مختلفی از یک سازه همچون ستون، کف یا سقف استفاده می‌کنند؛ چراکه دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بوده و دچار شکستگی نمی‌شود. به همین علت می‌توان در موارد مختلفی از آن بهره برد.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل سی چیست؟

قیمت مقاطع فولادی تحت تاثیر عوامل مختلفی در نوسان است. این عوامل شامل موارد متعددی همچون قیمت متریال بکار رفته، برند تولید کننده، وزن، جنس و ضخامت پروفیل، تورم و بازار ارز، هزینه حمل و نقل و غیره می‌شود.

جمع بندی

پروفیل سی یکی از انواع پروفیل‌های مقطع بازی است که از لحاظ شکل ظاهر مشابه با حرف  C انگلیسی است و در سقف انواع سازه، ستون و دیوار و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزایایی که منجر به استفاده گسترده این مقطع فولادی در ساختمان و سوله می‌شود می‌توان به انعطاف‌پذیری، مقاومت بالا، وزن پایین و غیره اشاره نمود.

سوالات متداول

عوامل اثرگذار بر قیمت پرلین سی چیست؟

جنس ورق مصرفی، ضخامت، وزن پروفیل، برند کارخانه تولید کننده، میزان تورم و غیره از جمله عواملی هستند که قیمت پروفیل سی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

کاربرد پروفیل سی پرلین چیست؟

از پرلین سی در دیوارهای غیرباربر، سقف انواع سازه، ستون و غیره استفاده می‌کنند.