نبشی چیست؟

نبشی یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی است که در انگلیسی Angel یا Steel Corner نام دارد و از انواع پروفیل‌های مقطع باز به حساب می‌آید.

نبشی از اتصال دو قطعه عمود بر هم دیگر دیگر تشکیل می‌شود و از لحاظ شکل ظاهر شبیه به حرف V یا L انگلیسی می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم به سوال نبشی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دهیم و به موضوعات مختلفی اعم از انواع، استانداردها، مزایا، وزن، سایز و کاربردهای این مقطع فولادی بپردازیم.

نبشی چگونه به تولید می‌رسد؟

تولید نبشی در کارخانه‌های فولادی به 2 روش کلی زیر انجام‌پذیر است:

نحوه تولید نبشی در کارخانه فولادی
 • نبشی فابریک: در صورتی که برای تولید نبشی فابریک از ورق فولادی ST37 استفاده کنند، نبشی حاصل شده از نوع فابریک خواهد بود. ابتدا ورق فولادی را در اندازه مشخص برشکاری می‌کنند و پس از آن با عملیات نوردکاری و فرمینگ شکل نبشی به خود می‌گیرد. لازم به ذکر است که در تولید این مقطع فولادی زاویه داخلی را به صورت قائم در نظر می‌گیرند.
 • نبشی پرسی: در مقابل نبشی فابریک، نبشی پرسی قرار دارد. برای تولید نبشی پرسی از نورد گرم استفاده می‌کنند. به این صورت که ابتدا به اسلب حرارت لازم داده می‌شود تا انعطاف‌پذیری افزایش پیدا کند. پس از این مرحله خمکاری، برشکاری و یا فرم‌دهی آن‌ها تسهیل می‌گردد. با توجه به عملیات‌های مختلف انجام شده بر روی نبشی از این مقطع در موارد مختلفی استفاده می‌کنند.

دسته بندی انواع نبشی از لحاظ ظاهر

پس از آن که دریافتید نبشی چیست، برای استفاده از آن، لازم است با انواع نبشی نیز آشنا شوید. پیش‌تر اشاره کردیم که نبشی به 2 شکل تولید می‌گردد.

نبشی‌ها از منظرهای مختلفی قابل تقسیم بندی هستند که یکی از آن‌ها شکل ظاهر می‌باشد. طبق این دسته‌بندی انواع نبشی شامل موارد زیر می‌شود:

نبشی بال مساوی

در صورتی که طول هر دو بال نبشی یک اندازه باشد، نبشی به دست آمده بال مساوی خواهد بود و شکل V مانند دارند. برای مشخص کردن اندازه این نبشی از حرف L انگلیسی در کنار شماره عدد بال استفاده می‌کنند.

طبق این تعریف در صورتی که اندازه بال نبشی 30 سانتی‌متر باشد، برای نمایش آن از عبارت L30 استفاده می‌کنند.

نبشی بال مساوی

یکی از انواع نبشی‌های بال مساوی، نبشی اسپیرال است. انعطاف‌پذیری نبشی اسپیرال بالا بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این نبشی به 2 روش پرسی و یا فابریک و با ابعاد 20 در 20 در 2 تا 50 در 50 در 5 تولید می‌شود.

نبشی بال نامساوی

برخلاف نوع قبل در این نبشی بال‌ها مساوی نیست و دارای اختلاف طول هستند. به علت عدم تساوی بال‌ها این نبشی به شکل L انگلیسی دیده می‌شود. این نبشی نسبت به نوع بال مساوی در صنعت دارای کاربرد کم‌تری می‌باشد.

انواع نبشی از لحاظ جنس کدام است؟

پیش از این به سوال نبشی چیست، پاسخ مناسبی ارائه کردیم و به روش‌های تولید نبشی نیز پرداختیم. برای ساخت این مقطع از ورق‌های فولادی استفاده می‌کنند، اما جنس ورق‌های بکار گرفته شده همواره یکسان نیست و در مواردی متفاوت می‌باشد.

دسته‌بندی دیگری که می‌توان برای نبشی‌ها در نظر گرفت، تقسیم از لحاظ جنس تولید شده از آن می‌باشد. بدین ترتیب انواع نبشی شامل موارد زیر می‌شود:پ

 • نبشی ضدزنگ

نبشی‌های ضدزنگ همان‌طور که از نام آن‌ها برمی‌آید، در مقابل زنگ‌زدگی مقاومت خوبی دارند و در 2 نوع 304 و T316 به تولید می‌رسند.

نبشی نوع اول با کمک فرآیند نورد گرم ساخته می‌شود و در مناطقی کاربرد دارد که خوردگی در اثر وجود نمک یا مواد شیمیایی اتفاق می‌افتد. این نبشی از قابلیت برشکاری و جوشکاری برخوردار می‌باشد.

در مقابل نبشی T316 با پوشش عناصری مانند کروم، مولیبدن یا نیکل تولید و مقاوم می‌گردد. این نبشی نسبت به نوع قبل مقاومت بیش‌تری دارد.

 • نبشی آلومینیوم

نبشی‌های آلومینیومی یکی دیگر از انواع پرکاربرد نبشی به حساب می‌آیند. این نوع از نبشی دارای وزن پایین است و به همین علت حمل و نقل آسانی دارد.

نبشی آلومینیوم

نبشی‌های آلومینیومی در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارند و از آن‌جایی که دارای خاصیت مغناطیسی نیستند، می‌توان از آن‌ها در دکل‌های مخابراتی بهره برد.

 • نبشی پی وی سی

نبشی‌های پی وی سی یا پلاستیک فشرده از دیگر انواع نبشی بوده که معمولا در سردخانه‌ها کاربرد دارند. یکی از انواع آن نبشی پی وی سی تاشو می‌باشد که در صنایع تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا 180 درجه تا می‌شود. از مزایای آن می‌توان به عدم شکستگی یا ترک خوردگی آن اشاره کرد.

 • نبشی گالوانیزه

در مواقعی که لزوم استفاده از نبشی فولادی وجود داشته باشد و همزمان نیز احتمال زنگ‌زدگی وجود داشته باشد، سطح نبشی را با روکشی از فلز روی پوشش می‌دهند. به همین ترتیب نبشی در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌گردد.

نبشی گالوانیزه
 • نبشی پلاستیکی

به‌ جز موارد ذکر شده، یکی دیگر از انواع نبشی که کاربردهای منحصر به خود را دارا است، نبشی پلاستیکی می‌باشد. نبشی پلاستیکی معمولا برای بسته‌بندی موادغذایی و خوراکی، سرامیک‌ها، کاشی یا موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استانداردهای ساخت نبشی چیست؟

حال که دریافتید نبشی چیست، با انواع آن نیز آشنا شدید، لازم است در مورد استانداردهای این مقطع فولادی نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید. نبشی‌های فولادی مطابق با استانداردهای زیر تولید و به بازار آهن آلات عرضه می‌گردند:

 1. GOST 8510
 2. GOST 8240
 3. DIN EN 10056-1
 4. ASME S1-36
 5. ASTM A36

وزن نبشی چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه وزن انواع نبشی می‌توان از فرمول زیر بهره برد:

ضخامت نبشی (m) × طول (m) × اندازه بال‌ها (m) × 2×7850 = وزن نبشی (kg)

فرمول محاسبه وزن نبشی

همچنین مشخصات وزن انواع نبشی فولادی در جدول زیر آمده است:

ردیفسایزابعاد (میلیمتر)ضخامت (میلیمتر)وزن شاخه 6 متری (کیلوگرم)وزن شاخه 12 متری (کیلوگرم)
12.525*2537
22.525*2549
3330*3039
4330*3048.2
5440*40311
6440*40414.5
7550*50314
8550*50418.3
9550*50522.6
10660*60527.555
11660*6063565
12770*7063877
13770*7074488
14880*80751102
15880*80858116
1610100*1001090180
1712120*12012124248

سایز و ابعاد نبشی به چه صورت است؟

استاندارد ساخت نبشی به‌ طور معمول از سایز 3 تا 10 و در ابعاد 6 متر می‌باشد. معمولا نبشی در اندازه‌های کم‌تر، موارد استفاده کم‌تری دارد. نمونه بارز آن نبشی لقمه است که طول کم‌تری دارا می‌باشد و در تمامی بخش‌های یک سازه نمی‌توان از آن استفاده نمود.

نبشی لقمه چیست؟

به نبشی‌های خرد شده به اصطلاح در صنعت فولاد نبشی لقمه گفته می‌شود و در آسانسورسازی مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرد.

نبشی سبک چیست؟

مطابق با استانداردهای تولید، نبشی‌ با سایزهای 10، 12 و 18 و بال 20 تا 50 میلی‌متر در دسته‌بندی نبشی سبک جای می‌گیرد.

کاربرد نبشی چیست؟

کاربرد نبشی در صنایع مختلف

نبشی‌ها در کارخانه یا به صورت شاخه‌ای و یا به صورت خرد شده یا همان لقمه عرضه می‌شوند.

از آن‌جایی که این مقطع فولادی در برابر وزن‌های بالا مقاومت زیادی دارد، در ساختمان سازی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. به‌طور کلی موارد مصرف نبشی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • ساخت انواع خرپا و ستون
 • نبشی کشی نما
 • بکارگیری در دکل‌های انتقال نیرو
 • ساخت ماشین آلات صنعتی
 • بکارگیری در سقف‌های کرومیت
 • استفاده در انواع اتصالات ساختمانی

مزایای استفاده از نبشی چیست؟

نبشی‌ها افزون بر افزایش مقاومت کلی ساختمان از مزایای دیگری نیز برخوردارند که سبب گستردگی کاربرد آن‌ها می‌گردد. این موارد به شرح زیر می‌باشد:

 • نگهداری آسان- نبشی فولادی به علت شکل سطح مقطع آن، نگهداری سختی ندارد و در فضای کم می‌توان تعداد بالایی از آن را نگهداری نمود.
 • دارای وزن پایین- نبشی در عین آن‌که مقاومت کلی ساختمان را افزایش می‌دهد، خود دارای وزن پایین می‌باشد.
 • برخورداری از مقاومت بالا- به علت آن‌که انعطاف‌پذیری نبشی فولادی زیاد است، در پروژه‌های با تحمل بار بالا کاربری دارد.
 • دارای تنوع اندازه- به علت تنوع بالای ساخت در سایز و اندازه، نبشی‌ها محبوبیت بسیاری میان مهندسین عمران دارا هستند.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به سوال شما مبنی بر نبشی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دهیم. همچنین انواع نبشی، استانداردها، مزایا و کاربردهای این مقطع فولادی را بررسی کردیم.

نبشی فولادی یکی پروفیل‌های مقطع بازی است که به 2 شکل بال مساوی و بال نامساوی تولید و عرضه می‌شود و به‌واسطه توان بالای آن در برابر وزن‌های زیاد، در پروژه‎های عمرانی جایگاهی ویژه دارد.

در کارخانه‌های تولیدکننده نبشی، این مقطع فولادی را به 2 شکل فابریک یا پرسی می‌سازند. نبشی فولادی به علت استحکام زیاد در ایجاد انواع اتصالات، ساخت خرپا، صنایع برقی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

کاربرد نبشی در ساختمان چیست؟

از نبشی به علت مقاومت بالا در تحمل وزن‌های زیاد در انواع اتصالات ساختمان سازی استفاده می‌شود.

انواع نبشی کدام است؟

نبشی‌ها در 2 نوع کلی بال مساوی و بال نامساوی تقسیم‌بندی می‌شوند.

مشخصات نبشی چیست؟

نبشی‌ فولادی دارای وزن پایین، نگهداری آسان، استحکام بالا در برابر وزن و غیره است.