معرفی مهم ترین و کاربردی ترین ابزار جوشکاری

مهم ترین و کاربردی ترین ابزار جوشکاری شامل موارد زیر می باشد:

ماسک جوشکاری

جوش برق به علت جرقه قوي و اشعه ماوراء بنفش بشدت به چشم صدمه زده و چندين مرتبه نگاه کردن با چشم غير مسلح کافي است که عوارض و درد چشم را به همراه داشته باشد که مي توان از کمپرس آب سرد و غيره استفاده کرد.

شيشه هاي عينکي درجوشکاري برق شماره گذاري شده و بر طبق جدول بايستي انتخاب شوند و طوري باشند که به سختي بتوان دور يک چراغ راتشخيص داد و به صورت انواع ماسک هاي دستي، صورتي و کلاهي ساخته شده اند. براي راحتي کارکردن و نيز کار در محل هاي سخت انواع ماسک ها با تجهيزات مختلف استفاده مي گردد.

عینک جوشکاری

نور شديدي که به وسيله شعله اکسي استيلن توليد مي شود چنانچه با چشم غير مسلح به آنها نگاه کنيم سبب صدمه زدن به بافت هاي چشم مي گردد. بنابراين بايد هميشه از يک عينک مناسب با شيشه رنگي که مورد تائيد متخصص است، استفاده شود.

مقدار تيرگي عينک بايد طوري باشد که نور به اندازه لزوم جهت ديدن کار از آن عبور کند و چنانچه پس از برداشتن عينک از چشم نقاط سفيدي در حال  جنب و جوش در برابر چشم ديده شوند. باید توجه داشت که شيشه همه نورهاي مضر را جذب نمي کند.

الکترود گیر و اتصال

اتصالات و الکترودگيرها نيز با ساختمان هاي متفاوت طراحي گرديده اند و فنر الکترودگير را نبايد حرارت داد و بهتر است وقتي الکترود تا طول ۵ سانتي متر باقيمانده آن را تعويض نمود که صدمه به انبر گران قيمت جوشکاري نزند. 

گيره هاي مختلف اتصال به ميز، اتصال تميز و صحيح براي عبور جريان يکي از موارد مهم در جوشکاری برق مي باشد. در دنياي صنعتي فعلي مسئله وسایل اندازه گيري دقيق بسيار مهم مي باشد و حتي وسایل اندازه گيري الکترونيکي ساخته شده اند.

قبل از هر چيز بايستي جوشکار توجه کند که عدم دقت هاي قديمي را به کنار گذارده و هر طرح و ساخته وي بايستي مقاومت متناسب با وضع درخواستي و با حداقل مواد گران مصرفي باشد.

دستکش ها و لباس های حفاظتی جوشکاری

استفاده از دستکش و پيش بند چرمي در هر نوع جوش برق و گاز ضروري است و پيشنهاد مي شود. زيرا ذرات مذاب فلز بر روي بدن و سر و صورت جوشکار پرتاب شده و سبب سوختگي بدن مي گردد.

توجه نمایيد به هيچ وجه در حين جوشکاري از لباس هاي پشمي استفاده نکنيد و نيز براي جلوگيري از صدمات جرقه در حين جوشکاري از کلاه جوشکاري يا ماسک کلاه دار جوشکاري استفاده گردد که سر و صورت را در مقابل ضربات احتمالي حفظ نمايد.

چکش جوش

براي برطرف نمودن شلاکه (گل جوش) مي باشد و برس براي تميز نمودن سطح جوش از شلاکه جهت جوشکاري بعدي است.

دریل دستی و سنگ سمباده

وسایل مورد نياز در کارگاه هاي جوشکاري انتخاب صحيح و دقيق آن ها يکي ديگر از مسائل است که در آموزش و در طرز کار و پيشرفت کار مهم مي باشند.

سنگ سنباده دستي و دریل دستی از آن جمله مي باشددریل و سنگ سنباده ها با طرح هاي متفاوت و متعدد از طرف کارخانجات ساخته شده اند آنچه که درآموزش بيش از همه بايد توجه کرد نکات ايمني است.

جعبه مشعل و وسایل

جعبه مشعل هاي جوشکاري معمولاً کليه وسايل لازم براي جوشکاري را دارا مي باشند. و مشعل هاي جوشکاري را مي توان به دسته بک سوار نمود و پيچ کرد و نيز در مواقع ضروري مشعل برش نيز به دسته بک سوار مي شود.

قرقره و بازو و سوزن براي تميز نمودن معمولاً در اين جعبه ها قرار دارد. شماره مشعل در قسمت سرمشعل حک شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مبحث جوش و جوشکاری به دانشنامه آهنباکس مراجعه نمائید.

سخن پایانی

تهیه و آماده سازی ابزار جوشکاری قبل از شروع به کار اهمیت زیادی دارد. البته باید در نظر داشته باشید جوشکاری انواع مختلفی داشته و هر یک از روش های جوشکاری، نیاز به ابزار خاصی دارند. ابزار و لوازم جوشکاری انواع مختلفی داشته و بعضی از ابزارها برای انجام جوشکاری و برخی دیگر برای تامین امنیت استفاده می شوند. در این مقاله مهم ترین ابزار جوشکاری معرفی شده است.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهنباکس مرجع آنلاین قیمت میلگرد و انواع پروفیل