مقایسه ساختمانهای فولادی و بتنی و ارجحیت هرکدام سوالی است که برای علاقه‌مندان در این حوزه پیش می‌آید. طراحان و سازندگان، هر کدام بسته به شرایط و امکانات موجود, اسکلت فولادی و یا بتنی را برمی گزینند که در زیر به شرح جنبه های مختلف و مهم هر یک پرداخته می‌شود.

مقایسه ساختمانهای فولادی و بتنی
  • اقتصادی بودن

اقتصادی بودن یکی از جنبه‌های مهم در انتخاب نوع اسکلت سازه‌ها می‌باشد. در مقایسه ساختمانهای فولادی و بتنی , اسکلت بتنی به نسبت اسکلت فلزی, آهن آلات کمتری مصرف می‌نماید و به همین دلیل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می‌باشد.

قسمت اعظم سازه‌های بتنی را مصالح بتنی و سنگی شامل شن و ماسه و سیمان و میلگرد تشکیل می دهند که درمقایسه با قیمت فولاد قیمتی به نسبت پایینتر دارند.

  • سرعت عمل در اجرا

در مقایسه ساختمانهای فولادی و بتنی سرعت عمل در اجرا یکی دیگر از جنبه های مهم در انتخاب اسکلت می باشد. ساختمانهایی که اولویت زمانی بالایی دارند سازندگان را قانع می‌کند تا به سمت اسکلت فلزی بروند. زیرا سرعت اجرای اسکلت فلزی بسیار بالاتر از اسکلت بتنی می‌باشد.

در اسکلت فلزی امکان اجرای همزمان ستون, سقف‌ و بتن‌ریزی چندین طبقه را به سازندگان می‌دهد در صورتی که در  اسکلت بتنی اجرای سقف‌ها بصورت مرحله به مرحله می باشد و باعث افزایش زمان ساخت اسکلت می‌شود.

  • مقاوم در برابر آتش

مصالح سنگی و سیمانی مقاومت زیادی در برابر حرارت دارند. محصور شدن میلگرد در بتن باعث افزایش مقاومت اسکلت در برابر آتش سوزی ها می‌شود. آتش باعث نرم شدن فولاد شده و سرعت گسیختگی را تسریع می‌کند.

همانطور که می دانیم ساختمانهایی مانند پلاسکو تهران و برج‌های دوقلو نیویورک هر دو براساس آتش سوزی فرو ریختند و هر دو ساختمان‌ها دارای اسکلت فولادی بودند.

  • ارتفاع و وزن ساختمان

در مقایسه ساختمانهای فولادی و بتنی هر چقدر ارتفاع ساختمان بالاتر می‌رود وزن سازه افزایش می‌یابد. وزن سازه در ابعاد اجزای اسکلت، از جمله ستون‌ها در اسکلت بتنی تاثیر بسزایی دارد. با توجه به خواص مصالح بتنی و فولادی, برای تحمل و مقاومت در برابر نیروهای وارد به سازه, ستون‌های بتنی ابعاد بیشتری پیدا میکنند.

این ابعاد ممکن است تا چندین برابر ستون‌های فلزی برسند همچنین فضای اشغال شده توسط ستون‌های بتنی از مساحت مفید ساختمان کم می‌نماید و محدودیت هایی را ایجاد می‌کند.

ابعاد ستون‌ها را تا حد مشخصی می توان افزایش داد برای همین انتخاب اسکلت فلزی برای ساختمان‌های بلندمرتبه این محدودیت‌ها را کم می کند و ما را به سمت ساخت ساختمانهای بلندمرتبه و سبک تر سوق می دهد.

«فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد»

آهن باکس مرجع قیمت میلگرد و آهن آلات