تیرچه فلزی اعضای خمشی سبک برای پوشاندن سقف های سبک می باشند. به تیرچه های فلزی یا همان تیرچه های فولادی در بازار  تیرچه کرومیت نیز گفته می شود.

تیرچه فلزی

کاربرد تیرچه فلزی

کاربرد تیرچه فلزی برای سقف های سبک با دهانه بلند می باشد. و فقط در اسکلت های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

ساخت تیرچه فلزی

تیرچه ها از یال فوقانی, یال تحتانی و قطری تشکیل می شوند. یال های فوقانی و تحتانی معمولا از جفت نبشی یا جفت ناودانی تشکیل می شود. برای یال کششی استفاده از تسمه فلزی نیز معمول می باشد.

در طراحی باید به کمانش یال فوقانی که تحت فشار قرار دارد توجه خاص نمود. اغلب پوشش سقف, یک تکیه گاه پیوسته برای یال فشاری تامین می نماید.

قطری ها در بیشتر مواقع از میلگرد می باشد. ولی ممکن است از مقاطع دیگری مانند نبشی و ناودانی در سایز پایین برای سازه های خاص با دهانه بزرگ نیز استفاده شود.

تیرچه های فلزی به دلیل خود ایستا بودن نیاز به قالب بندی زیرین را پیدا نمی کنند. ولی ممکن است در دهانه بلند فقط از یکسری جک در وسط جهت جلوگیری از خیز و لرزش استفاده شود. سرعت اجرای بالا و هزینه کمتر قالب بندی استفاده از تیرچه فلزی را مورد توجه سازندگان قرار داده است.

برحسب طول دهانه, تیرچه ها در وسط و یا در نقاط یک سوم دهانه باید دارای کلاف عرضی باشند. این کلاف های عرضی باعث جلوگیری از پیچش تیرچه فلزی و سقف می نماید. پوشش روی تیرها, غالبا سبک و با ضخامت کم بتن اجرا می شود.

و برای مهار و ثابت نگه داشتن سر تیرجه ها یال فوقانی و تحتانی آن ها را به تیرها و شاهتیرها جوش می‌دهند. تیرچه فلزی انواع مختلفی دارد که بسته به دتایل و شکل آنها برای اتصال سرتیرچه ممکن است فقط لازم به ثابت نگه داشتن پایه آنها باشد که معمولا روی لبه داخلی بال تیر جوش داده می شوند.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت آهن آلات