تاریخچه کشف آهن

کشف و استفاده از آهن قدمت طولانی داشته و به حدود 3000 تا 4000 هزار سال پیش بر میگردد. آهن بعد از برنز، طلا و نقره پدید آمده و به مهمترین عنصر برای انسان تبدیل گردید. امروزه آهن صرفا یک فلز با قابلیت‌های تردی، شکنندگی و زنگ‌زدگی محسوب می‌شود؛ در حالی که اگر سری به تاریخچه آهن در اعصار اولیه بزنید، آهن ماده‌ای بسیار با ارزش و حتی مهم‌تر از طلا بوده است.

استخراج آهن

استخراج آهن در گذشته بدین صورت بوده است که خاک های حاوی آهن را در گودالی می ریخته اند و روی آن را آتش قرار میداده اند. و به این طریق آهن را احیا می کرده اند.

تاریخچه آهن در ایران

تاریخچه آهن در ایران به 1200 سال قبل از میلاد بر می گردد. چیزی که از دستاوردهای باستان شناسان معلوم گردیده است تولید آن کم بوده و قیمت آن زیاد بوده است. گروهی از باستان شناسان که زیر نظر گریشمن کار می کردند. می نویسد: در بین اشیایی که در شهر باستانی شوش در دوران هخامنشیان به دست آمده، ابزار آلات و وسایل جنگی بیشتر از جنس برنز می باشند. ولی در دهکده ای که در مجاور شوش و اهالی فقیر آن دوران یافت شده آهن را برای زیور آلات استفاده می کرده اند.

کاربردهای فلز آهن

از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای فلز آهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت انواع ماشین­ های سبک و سنگین
  • شتی سازی
  • ساخت راه آهن
  • ساخت پل­ه ها و سدها
  • ساختمان سازی
  • ساخت لوازم خانگی

آهن کار شده چیست؟

در این روش آهن ذوب نمی شود و چون ناخالصی کمی دارد فقط سرباره ذوب می شود. آهنی که باقی مانده دارای خلل و فرج زیادی است. بعد ها کاتالان و 100 سال بعد از آن در آلمان کوره ای ساخته شد به نام stuckouen که محصول محصول آن، آهن خام مذاب بود.

که به دلیل داشتن کربن زیاد کارایی مناسبی از خود نشان نداد. کاتالان توانست جریان هوای دائمی را به کوره ها بدهد. اولین بار آهن در کوره ای با این روش بصورت مذاب درآمد و نرخ تولید بالایی داشت. بعدها برای تولید آهن خام از کک استفاده شد که نوعی زغال سنگ پخته شده می باشد.

سخن پایانی

منابع آهن به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود زیرا در طبیعت بصورت اکسید در می آید. آهن بصورت خاکه های اکسیدی و سولفیدی در زمین وجود دارد. معدن سنگان در استان خراسان رضوی، معادن گل گهر در استان کرمان، معدن چادرملو و چغارت در استان یزد از مهم ترین منابع آهن در ایران هستند.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد

آهن باکس مرجع قیمت و فروش میلگرد، انواع ورق و پروفیل های ساختمانی