مزایا و معایب فولاد بارزترین سوالی است که در انتخاب فولاد در ساختمان سازی برای ما ایجاد می‌شود.

در زیر بطور مختصر به مزایا و معایب فولاد اشاره می‌شود.

مزایا و معایب فولاد

مزایای فولاد

  • مقاومت زیاد:

مقاومت زیاد یکی از خصوصیات عمده فولاد است که حاصل آن کاهش فاحش در وزن سازه است. این ماده برای سازه‌ های ساختمان بلند, پل‌ های طویل و نیز سازه‌هایی که شرایط فونداسیون ضعیفی دارند بسیار مناسب است. کاهش وزن سازه نیز منجر به کاهش نیروی زلزله خواهد شد.

  • یکنواختی و دوام:

یکنواختی و دوام فولاد در مقایسه با بقیه مواد ساختمانی از نطر شکل مولکولی و خواص, ماده بسیار یکنواختی است. مقاومت آن با گذشت زمان تغییر چندانی نمی‌کند و به عبارتی عامل خزش در آن مسئله حادی نمی‌باشد.

  • قابلیت الاستیک:

قابلیت الاستیک رفتار فولاد قابل پیش بینی است و مدول الاستیسیته بالایی دارد و به همین دلیل تغییر شکل ها قابل پیش بینی و کنترل خواهند بود.

  • قابلیت چکش خواری:

قابلیت چکش خواری یا شکل پذیری یکی دیگر از خواص فولاد است.

  • قابلیت توسعه و تهیه سریع:

قابلیت توسعه و تهیه سریع یکی از مزایای عمده فولاد است.فولاد به سادگی با اتصالات مناسب به سازه‌ها یا اعضایی دیگر متصل می شود و سازه را توسعه می‌دهد.

همه مزایا و معایب فولاد باعث انتخاب ما به عنوان مصالح دلخواه می گردد زیرا هیچ مصالحی همه نیازهای ما را برطرف نمی کند و معایبی نیز دارند. در زیر به معایب آن نیز اشاره می‌شود:

معایب فولاد

  • هوا زدگی:

هوازدگی زمانی رخ می‌دهد که فولاد در مقابل جریان هوا قرار بگیرد که در اثر مرور زمان فرسوده شده و پدیده خوردگی در آن پدید می‌آید.

برای بهبود این امر بایستی مراقبت لازم صورت بپذیرد و برای بهبود این امر باید در ترکیب فولاد، مس افزوده شود و یا به طریق مناسبی رنگ آمیزی شود.

  • مقاوم نبودن در مقابل آتش سوزی:

سازه‌های فولادی در مقابل آتش سوزی مقاومت مناسبی از خود نشان نمی‌دهند. فولاد در اثر گرمای زیاد مقاومت خود را از دست داده و به شدت مدول الاستیسیته آن کاهش می‌یابد.

  • حساسیت در برابر کمانش:

مقاومت بالای فولاد منجر به طراحی مقاطع ظریف و لاغر خواهد شد. اصولا مقاطع لاغر و نازک در مقابل پدیده کمانش بسیار  حساس‌اند.

مزایا و معایب فولاد که در مطلب فوق اشاره شد شاخص ترین خصوصیات  فولاد می‌باشد.

«فراوانی علم و آگاهی  همواره بر شما جاری باد»

آهن باکس مرجع آنلاین قیمت میلگرد و آهن