ورق فولادی چیست و لزوم استفاده از آن چیست؟

ورق فولادی، مقطعی طویل و نازک است که از نوردکاری شمش‌های فولادی حاصل می‌شود. به کمک دستگاه‌های مختلف و فرم‌دهی آن‌ها، می‌توان از ورق، انواع پروفیل را تولید کرد.

از مقاطع حاصل شده در بسیاری از صنایع مانند ساخت لوازم خانگی، پتروشیمی، ساختمان‌سازی، خودروسازی، کشاورزی و غیره استفاده می‌کنند.

به نوعی می‌توان گفت ورق‌های فولادی، عضو جدانشدنی بسیاری از صنایع به حساب می‌آیند.

معرفی ورق فولادی و لزوم استفاده از آن

برترین کارخانه های تولیدکننده ورق

پیش‌ تر کاربردهای ورق‌های فولادی را بررسی کردیم. از آن‌جایی که فعالیت بسیاری از صنایع، وابسته به وجود ورق‌ها و محصولات تولیدی از آن می‌باشد، لازم است خریداری آن از مراکز معتبر انجام شود تا از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کرد. در ادامه، کارخانه‌های برتر تولیدکننده ورق را معرفی می‌نماییم.

کارخانه فولاد اکسین اهواز

شرکت فولاد اکسین واقع در خوزستان، از سال 1388 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

در این کارخانه‌ها، ورق‌های فولادی به طور گسترده ساخته و عرضه می‌شوند و در صنعت پتروشیمی، پل‌سازی، ساخت سازه‌های عظیم و سنگین و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این کارخانه، ورق سیاه با ضخامت‌های متنوع و عرض تا 4.5 متر به تولید می‌رسد.

کارخانه فولاد اکسین اهواز

کارخانه فولاد کاویان اهواز

شرکت فولاد کاویان، انتهای سال 1345 در استان خوزستان و در جاده اهواز خرمشهر تاسیس و در سال 1370 افتتاح گردید.

کارخانه کاویان به عنوان اولین تولید کننده ورق‌های فولادی با ضخامت بالا در کشور شناخته می‌شود که تنوع ضخامت‌ ورق‌های تولید شده در آن مابین 8 تا 70 میلی‌متر می‌باشد.

کیفیت بسیار بالای این ورق، سبب آن شده است که این کارخانه به عنوان برترین تولید کننده ورق فولادی ضخیم مطرح و محبوب شود.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده ترین کارخانه‌های تولید ورق در ایران، شرکت فولاد مبارکه واقع در اصفهان می‌باشد که برخلاف دیگر کارخانجات تمام مراحل تولید ورق توسط کارکنان آن صورت می‌گیرد.

این کارخانه از سال 1372، مشغول به تولید ورق آهنی بوده است و انواع مختلف ورق فولادی همچون سیاه، گالوانیزه، روغنی و غیره را با ضخامت‌های مختلفی مانند 0.18 تا 16 به تولید می‌رساند.

ورق‌های مختلف این کارخانه همچون سیاه، آجدار، رنگی، گالوانیزه، اسیدشویی و قلع اندود مطابق با نورد سرد یا گرم ساخته می‌شود و در ساخت انواع پروفیل، مخازن، ساخت لوازم نقلیه، صنعت لوازم خانگی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارخانه فولاد مبارکه از تولیدکنندگان برتر ورق فولادی

کارخانه نورد تهران

کارخانه نورد تهران یکی از تولیدکنندگان ورق سیاه به روش نوردی است. در این کارخانه ورق‌های تولیدی به عنوان ماده اولیه برای ساخت مقاطع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و به صورت فروشی در بازار عرضه نمی‌شوند.

شرکت نورد و قطعات فولادی

این شرکت در جاده کرج در دهه 50 شمسی با ظرفیت تولید 150 هزار تن شمش فولاد تاسیس شد. در این کارخانه انواع ورق‌های فولادی ساختمانی از سایز 8 تا 30 و ورق آلیاژی از سایز 8 تا 80 میلی‌متر تولید می‌گردد. این شرکت در سال‌های اخیر صادرات خود را آغاز نموده است.

مجتمع فولاد گیلان

این شرکت در سال 1382 در شهرک صنعتی رشت تاسیس گردید که امکان تولید انواع ورق‌های فولادی همچون سیاه، آجدار، روغنی، گالوانیزه و اسیدشویی را با نورد گرم و ضخامت 2.5 تا 15 میلی‌متر و با نورد سرد و ضخامت 0.3 تا 5 میلی‌متر دارا است.

لازم به ذکر است که ظرفیت تولید واحد نورد گرم در این کارخانه حدودا 2 میلیون تن در سال می‌باشد.

شرکت فولاد تاراز شهرکرد

این کارخانه در سال 1387 در چهارمحال و بختیاری تاسیس و 8 سال بعد افتتاح گردید. در این کارخانه ورق‌های گالوانیزه به کمک فرآیند گالوانیزاسیون و با ضخامت 0.3 تا 2 میلی‌متر تولید و عرضه می‌شوند.

شرکت فولاد تاراز تنها تولیدکننده‌ای است که ورق گالوانیزه را با پوشش رنگی تحت عنوان گالواتاراز تولید می‌نمایند.

کارخانه تولید ورق تاراز شهرکرد، امکان تولید گریدهای مختلف محصولات، از جمله گریدهای خودرویی و یا کشش عمیق مانند DX51 ,DX52 ,DX53 را دارد. محصولات کارخانه فولاد تاراز را می‌توان در سه دسته نمایش داد.

در این کارخانه از ابتدای فرآیند تولید از محلول کروم سه ظرفیتی برای ساخت گریدهای مختلف ورق همچون DX51 ،DX52،DX53 استفاده می‌کنند.

کارخانه فولاد تاراز شهرکرد؛ از تولیدکنندگان برتر ورق فولادی

شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری

این کارخانه در سال 1389 با هدف استفاده از ورق فولادی در صنعت ساخت لوازم نقلیه در جاده بروجن شهرکرد آغاز به کار کرد.

ورق گالوانیزه اصلی‌ترین محصول این کارخانه است که با بسته‌بندی‌های مختلف مانند لفاف، متال باکس، پالت چوبی و غیره تولید و عرضه می‌شود. عمده کاربرد ورق‌های تولید شده در این کارخانه در صنعت خودروسازی است.

شرکت صنایع هفت الماس

در سال 1382 شرکت هفت الماس قزوین برای تولید ورق نورد سرد، ورق گالوانیزه، ورق قلع اندود و به ویژه ورق رنگی تاسیس و آغاز به کار کرد ظرفیت اسمی سالانه این شرکت 100 هزار تن ورق گالوانیزه می‌باشد و در آن ورق‌های گالوانیزه با ضخامت 0.3 تا 2 میلی‌متر در عرض‌های 1000 یا 1250 میلی‌متر تولید می‌شوند. تولید ورق‌های فولادی در این شرکت مطابق با استاندارد ISO 9001:2008 است.

شرکت فولاد صنایع هفت الماس؛ از تولیدکنندگان برتر ورق فولادی

کارخانه نورد و لوله سمنان

ورق گالوانیزه و رنگی اصلی‌ترین ورق‌های تولید شده در این کارخانه به حساب می‌آید. کارخانه نورد سمنان از سال 1385 فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز کرد؛ با این حال، بیش‌تر محصولات تولیدی در آن صرف مقاطع تولید شده در همین کارخانه می‌شود.

شرکت نورد و لوله اهواز

شرکت نورد و لوله اهواز یکی از برترین تولیدکنندگان ورق گرم فولادی می‌باشد که فعالیت خود را از سال 1350 آغاز نموده و محصولات خود را مطابق با استانداردهای بین‌المللی همچون ISO 9001 ،ISO14001 و ISO 18001 تولید می‌نماید. این کارخانه با دارا بودن خط تولید و کارخانه نورد گرم، دسته‌‌بندی کلاف ورق، گالوانیزاسیون و واحد اسیدشویی و روغنی کردن ورق، به تولید انواع ورق فولادی سیاه، گالوانیزه، اسیدشویی و روغنی مشغول می‌باشد.

لازم به ذکر است که بیش‌ترین ورق تولید شده در این کارخانه به مقاطع فولادی تبدیل می‌گردد.

شرکت نورد و لوله اهواز؛ از تولیدکنندگان برتر ورق فولادی

مجتمع فولاد امیرکبیر کاشان

مجتمع فولاد امیرکبیر کاشان در شهر کاشان و در سال 1379 شروع به فعالیت نمود و عمده فعالیت آن در ساخت ورق‌های گالوانیزه با روش غوطه‌وری گرم مداوم می‌باشد.

این کارخانه به عنوان اولین کارخانه تولیدکننده ورق گرم گالوانیزه در ایران به حساب می‌آید و ورق با ضخامت 0.25 تا 1.5 و عرض 600 تا 1250 میلی‌متر را تولید و عرضه می‌کند.

ورق سینوسی و ذوزنقه‌ای از جمله ورق‌های تولیدی در این کارخانه می‌باشد. در فرآیند تولید ورق در این کارخانه از مراحلی همچون اسیدشویی، نورد سرد، آنیلینگ، گالوانیزه گرم فرم‌دهی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که تولید ورق در این کارخانه مطابق با استانداردهای JIS ،DIN ،ASTM و ISIRI انجام می‌شود.

شرکت فولاد غرب آسیا

شرکت فولاد غرب آسیا در استان قم و در سال ۱۳۸۳ شروع به تولید ورق‌های فولادی همچون ورق روغنی نمود. ورق تولیدی در این شرکت دارای عرض ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلی‌متر است و مطابق با استانداردهایDIN ،JIS ،EN  و ISIRI به تولید می‌رسد.

ورق اسیدشویی فولاد غرب آسیا

ورق اسیدشویی تولید شده در این کارخانه در صنایع مختلف بسته‌بندی، ساخت لوازم نقلیه، ساخت لوازم خانگی و غیره کاربرد دارد.

کارخانه فولاد سبا اصفهان

کارخانه فولاد سبا اصفهان که از سال ۱۳۸۱ در حال فعالیت در زمینه تولید ورق فولادی می‌باشد، در ابتدا زیر نظر فولاد مبارکه و پس از چند سال به صورت رسمی به عنوان زیرمجموعه این کارخانه درآمد.

ورق فولادی در این کارخانه بهروش نورد پیوسته تولید می‌شود. ورق سیاه تولیدی در این کارخانه دارای ضخامت‌های مختلفی همچون ۲ تا ۱۲ میلی‌متر می‌باشد و در انواع ورق سیاه فولاد سبا، ضدزنگ

فریتی و ورق کششی و کششی عمیق عرضه می‌گردد.

مجتمع فولاد خرم آباد

مجتمع فولاد خرم‌آباد از سال 1381 مشغول به تولید ورق سیاه با عرض 1500 میلی‌متر می‌باشد و کیفیت محصولات و دقت ساخت آن‌ها قابل توجه است.

جمع بندی

ورق فولادی یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف پتروشیمی، ساختمان سازی و خودروسازی است. به همین علت کیفیت بالای ساخت آن‎ها، اهمیت بسیاری دارد.

کارخانه‌های مختلفی در ایران همچون فولاد مبارکه، اکسین اهواز، کاویان، فولاد خرم آباد، امیر کبیر کاشان، هفت الماس و غیره مشغول به تولید ورق‌های فولادی هستند و هر کدام از آن‌ها ورق را با مشخصات منحصر به خود تولید می‌نمایند.

سوالات متداول

تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران کدامند؟

کارخانه‌های فولاد مبارکه، اکسین اهواز، کاویان، فولاد خرم‌آباد، امیرکبیر کاشان، هفت الماس و غیره در ایران، انواع ورق‌های فولادی را تولید می‌نمایند.

مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه کدام است؟

کارخانه فولاد مبارکه، اکسین خوزستان، فولاد کاویان و فولاد گیلان از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان ورق سیاه به حساب می‌آیند.