گواهینامه فنی میلگرد چیست؟

هم‌گام با افزایش کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور، رقابت در میان تولیدکنندگان برای ارائه محصول باکیفیت‌تر نیز افزایش می‌یابد. به همین علت کارخانه‌های مختلف برای آن‌که کیفیت محصولات خود را ثابت کنند، شناسنامه‌ای تحت عنوان گواهینامه فنی میلگرد یا سرتیفیکیت میلگرد به مشتریان ارائه می‌دهند.

این گواهی در حقیقت کاغذی است که شناسنامه محصول به حساب می‌آید و در آن با ارائه اطلاعاتی همچون مشخصات فنی، مشخصات عمومی، فرآیند تولید و غیره، کیفیت و اصالت کالا تضمین می‌شود. تمام کارخانه‌هایی که مشغول به تولید میلگرد می‌باشند، موظف به ارائه گواهینامه هستند که مشخصات درج شده در آن، در کارخانه‌های مختلف یکسان می‌باشد.

قابل توجه است که سرتیفیکیت تنها برای میلگردهایی ارائه می‌شود که وزن بسته‌بندی آن‌ها بالاتر از 25 تن باشد. مشخصات ذکر شده در این شناسنامه شامل تاریخ صدور گواهینامه، برند کارخانه تولید کننده، شماره گواهینامه و غیره می‌شود.

چه مشخصاتی در سرتیفیکیت میلگرد وجود دارد؟

گواهینامه فنی میلگرد مجموعه‌ای از اطلاعاتی است که شامل مشخصات فنی و کیفیت میلگرد می‌شود و معمولا در انواع صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشخصات مهمی که در گواهینامه میلگرد درج می‌شود، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • مشخصات عمومی میلگرد

مشخصاتی تحت عنوان مشخصات عمومی میلگرد که شامل تاریخ صدور، شماره گواهینامه، شماره ذوب یا بهر، نوع میلگرد، شماره بسته، ازدیاد طول (تغییر شکل میلگرد)، قطر اسمی میلگرد، استحکام کششی نهایی (قسمتی که نیروی وارد شده به بیش‌ترین حد خود می‌رسد)، تعداد بسته، استحکام تسلیم (نقطه تسلیم فولاد نسبت به نیروی وارده)، طول اسمی شاخه و علامت استاندارد ایران می‌شود، در گواهینامه فنی میلگرد جای می‌گیرد.

  • مشخصات فنی میلگرد

ترکیب مواد شیمیایی مورد استفاده در میلگرد و میزان آن‌ها و خواص مکانیکی این مقطع فولادی، به عنوان مشخصات فنی در گواهینامه ارائه می‌شود. میلگردها دارای عناصر مشخصی مانند منگنز، کربن، گوگرد، کروم، فسفر، سیلیسیم و نیکل هستند که مقادیر هر کدام از آن‌ها در قسمت مشخصات فنی میلگرد آورده می‎شود. در غیر این صورت اطلاع دقیقی از مقادیر این عناصر نخواهیم داشت.

  • مشخصات اختصاصی فرایند تولید میلگرد

کارخانه‌های تولید کننده میلگرد متناسب با روش تولید و عناصر مورد استفاده، از حروفی اختصاری استفاده می‌نمایند و آن را بر روی میلگرد حک می‌کنند. در تعریف دقیق‌تر، این حروف اختصاری به عنوان مشخصات اختصاصی فرآیند تولید میلگرد در این شناسنامه آورده می‌شوند که به شرح زیر می‌باشد:

  1. حرف T– حرف T برای میلگردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که با روش خنك كاری و برگشت تحت كنترل به تولید می‌رسند. روش تولید این میلگردها مشابه با روش ترمکس می‌باشد.
  2. حرف Uحرف U برای آن دسته از میلگردهایی کاربرد دارد كه تولید و ساخت آن‌ها به روشی غير از روش خنك كاری و برگشت تحت كنترل انجام گیرد.
  3. حرف A- حرف A انگلیسی برای ميلگردهايی استفاده می‌شود كه به کمک عنصرهای آلیاژی تقویت شده و استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد.

ارزیابی میلگردها و نتایج آزمون آن‌ها

ارزیابی و صدور سرتیفیکیت یا گواهینامه فنی ميلگرد به جهت مسلح کردن بتن، لازم است توسط سازمان ملی استاندارد و یا نماینده آن مطابق با استاندارد ISO 10144 صورت گیرد. ارزیای میلگردهای تولید شده در کارخانه‌های فولادی ابتدا مورد بازرسی قرار می‌گیرند و پس از آن گواهینامه فنی را دریافت می‌نمایند.

ارزیابی میلگردها به 2 طریق صورت می‌پذیرد. روش اول براساس مقایسه نتایج آزمون‌های انجام گرفته با عدد معیار است. در روش دوم نیز مشتری و تولید کننده با هم‌دیگر توافق می‌کنند که مقادیر تعریف شده میزان حداقل یا حداکثر عدد معیار را برآورد نمایند.

ارزیابی میلگرد اطلاعاتی نظیر تاریخ آزمون میلگرد، شناسه میلگرد به جهت تسلیح بتن، وزن واحد آزمون، نشانه‌گذاري روي ميلگرد براي تسليح بتن، نتیجه ارزیابی و غیره را در اختیار خریدار قرار می‌دهد.

جمع بندی

گواهینامه فنی میلگرد برگه یا شناسنامه‌ای است که در آن مشخصاتی همچون مشخصات عمومی، مشخصات فنی، مشخصات اختصاصی فرآیند تولید و ارزیابی میلگرد و نتایج آزمون درج می‌شود و به نوعی نشان دهنده اصالت و کیفیت کار است. تولیدکنندگان میلگرد موظف هستند به هنگام تحویل محصول، سرتیفیکیت فنی آن را نیز ارائه دهند.

سوالات متداول

گواهینامه فنی میلگرد چیست؟

گواهینامه یا سرتیفیکیت فنی میلگرد برگه‌ای شامل مشخصات کلی میلگرد است که نشان دهنده کیفیت و اصالت کالا می‌باشد.

گواهینامه فنی میلگرد شامل چه مشخصاتی است؟

این گواهینامه شامل مشخصات عمومی، فنی، مشخصات اختصاصی فرآیند تولید و ارزیابی میلگرد و نتایج آزمون می‌شود.