انتخاب صحیح الکترود برای کار

انتخاب صحیح الکترود براي جوشکاری بستگي به نوع قطب و حالت درز جوش دارد. مثلاً يک درز Vشکل با زاويه کمتر از ۴۰درجه با ضخامت زياد حداکثر با قطر  یک اينچ که معادل 2.5 میلیمتر است برای ردیف اول گرده جوش استفاده می گردد تا کاملا در عمق جوش نفوذ نماید.

ولی چنانچه از الکترود با قطر بیشتر استفاده شود، مقداری تفاله در ریشه جوش باقی خواهد ماند که قدرت و استحکام جوش را تقلیل می دهد.

انتخاب صحیح الکترود از لحاظ قطر

انتخاب صحیح الکترود از لحاظ قطر بسیار مهم می باشد. قطر الکترود از ضخامت فلز جوشکاري کمتر باشد. هر چند که در بعضي از کارخانجات توليدي عده ای از جوشکاران الکترود با  ضخامت بيشتر از ضخامت فلز را به کار مي برند. اين عمل سرعت کار را زيادتر می کند ولي انجام آن احتياج به مهارت فوق العاده جوشکار دارد.

همچنين انتخاب صحيح قطر الکترود بستگي زياد به نوع قطب ( + يا – ) و حالت درز جوش دارد. مثلاً اگر يک درز Vشکل با زاويه کمتر از ۴۰درجه باشد بايستي حداکثر از الکترود با قطر پنج شانزدهم اینچ برای ردیف اول گرده جوش استفاده کرد تا کاملا بتنوان عمق درز راجوش داد.

چنانچه الکترود با قطر زیادتر استفاده شود، مقداری تفاله در جوش باقي خواهد ماند که قدرت و استحکام جوش را به طور قابل ملاحظه اي کاهش خواهد داد.

در حين جوشکاري گاهي اوقات جرقه هائي به اطراف پخش مي شود که دلايل آن می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

  • ايجاد حوزه مغناطيسي و عدم کنترل قوس الکتريکي
  • ازدياد فاصله الکترود نسبت به سطح کار
  • آمپر بيش از حد يا آمپر بالاي غير ضروري
  • عدم انتخاب قطب صحيح براي جوشکاري

اطلاعات جعبه یا پاکت الکترود

اطلاعات جعبه یا پاکت الکترود مطابق استاندارد بايستي علامت ها و نوشته هایی داشته باشند که مصرف کننده را در دسترسي به کيفيت مطلوب جوش راهنمایی و ياري نمايند. در روي پاکت الکترود علاوه بر نام کارخانه سازنده، نوع جنس نيز درج مي شود که براي مصرف صحيح حائز اهميت است.

هر پاکت الکترود بايستي علاوه بر اسم تجاری الکترود، طبقه بندی آن الکترود را حداقل یکی از استانداردهای مهم بیان نماید. براي آگاهي از طول زمان ماندگي الکترود در کارخانه، بازار يا انبار و غيره؛ شماره ساخت يا تاريخ توليد روي پاکت نوشته يا مهرزده مي شود. قطر سيم مغزي الکترود مصرف کننده را در کاربرد صحيح آن با توجه به صخامت فلز، زاويه سيار، ترتيب پاس و… را راهنمایی می کند.

نوع جریان برق

نوع جريان برق از اينکه جريان دائم يا جريان متناوب لازم است( با موتور ژنراتور يا ترانسفورماتور مي توان جوش داد) يا هر دو و در جريان دائم نوع اتصال قطبي بايستي يا به عبارت يا علامت روي پاکت درج شود و حالت يا حالاتي از جوشکاري که اين الکترود در آن حالت يا حالات مناسب است روي پاکت بيان مي شود.

درج حدود شدت جريان برق بر حسب آمپر ( جهت انتخاب اوليه ) تنظيم دقيق شدت جريان ضمن جوشکاري  که با توجه به عوامل مختلف انجام مي شود ضروری است.

وزن الکترودها یا تعداد الکترود داخل هر بسته روی پاکت یا برچسب آن درج می شود.

نوشتن مواردي که در بالا به آن اشاره شد روي پاکت مطابق بيشتر استانداردها اجباري است. همچنين خواص مکانيکي و شيميایی، وضعيت ذوب و کيفيت قوي نحوه نگهداري و انبار کردن، درجه حرارت خشک کردن، مواد استعمال به خصوص و پاره اي توصيه هاي ديگر در روي پاکت براي آگاهي مصرف کننده چاپ شده و يا مهر زده مي شود.


سخن پایانی

افرادی که قصد دارند در جوشکاری از الکترود استفاده کنند، باید به مواردی توجه داشته و بر اساس آنها به انتخاب و خرید الکترود جوشکاری بپردازند. همانطور که اشاره کردیم برای انتخاب الکترود جوشکاری توجه به مواردی چون قطر و اندازه الکترود، نوع جوشکاری و پوشش آن مهم است.

از این رو با در نظر گرفتن این موارد میتوانید بهترین الکترود جوشکاری را انتخاب کرده و جوشکاری را به شکل مناسبی انجام دهید.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد

آهن باکس مرجع آنلاین قیمت میلگرد و انواع پروفیل