گندله آهن

به گلوله‌های تولید شده از سنگ آهن به همراه سایر مواد افزودنی گندله آهن(pellets iron ore) می‌گویند. این مواد در ابتدا خام بوده و پس از پخت، سخت می‌شوند. گلوله‌های سنگ آهن کره‌هایی با ابعاد ۶ تا ۱۶ میلی‌متر هستند و به منظور احیا به روش سنتی برای تولید آهن در کوره بلند یا دیگر روش‌های احیای مستقیم استفاده می‌شوند.

آنها معمولاً حاوی ۶۴ تا ۷۲ درصد آهن و مواد اضافی مختلف هستند که ترکیب شیمیایی و خواص متالورژیک گلوله‌ها را تنظیم می‌کنند. گندله آهن ماده اولیه برای تولید آهن خام است. گندله گلوله هایی کوچک تولید شده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی است که سخت یا پخته می شوند.

گندله مورد استفاده در روش احیای مستقیم نسبت به گندله کوره بلند دارای عیار آهن بیشتر و ناخالصی کمتر می باشد. گندله استفاده شده در کوره بلند باید دارای اندازه بزرگتر و استحکام بالاتری باشد که آن هم به اندازه کوره بلند بستگی دارد. درجه احیا پذیری گندله نیز به درجه تخلخل، سطح تماس و تماس جامد گاز بستگی دارد.

فرایند تولید گندله آهن

برای تهیه گندله از نرمه سنگ آهن استفاده می شود که شامل مواد افزودنی, که اندازه 91 درصد آن ها معادل 45 میکرون می‌باشد، برای دستیابی به شکل گرد ماده حاصل با آب مخلوط می شود و در دستگاه های گند له ساز به چرخش در می آید تا گندله آهن خام تولید شود.

برای بالا بردن کیفیت و خواص متالوژی در زمان تولید گند له خام احتمال دارد مواد افزودنی و چسبنده مانند هیدروکسید کلسیم به آن اضافه شوند. در این مرحله گندله با ابعاد مطلوب و سختی کافی تولید و برای پخته شدن و سخت شدگی ارسال شود.

گندله ها برای سخت شدن در اتمسفر اکسید کننده، با دقت تا حرارت نرم شدن سنگ آهن در دستگاهی حرارت داده می شوند. تا ابتدا خشک و بعد پخته شوند. طوری که درجه متخلخلی آن ها پایین نیاید. در نهایت گندله های خام بعد از پخته شدنطوری باید سرد شوند که ترکی روی آن ها ایجاد نگردد.

مواد اولیه برای گندله سازی

مواد اولیه برای گندله سازی سنگ های آهن شامل:

  •  بنتونیت
  • شیر آهک
  • مواد آلی
  • آهک
  • سیمان
  • آب

میزان گندله  آهن خام تولید شده در ایران در سال 1392 بالغ بر 20 میلیون و پانصد هزار تن رسید. که نسبت به سال قبل خود 12 درصد رشد کرد.

سخن پایانی

به گلوله‌های تولید شده از سنگ آهن به همراه سایر مواد افزودنی گندله آهن گفته می شود.برای تولید آهن خام از گندله بعنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای گندله آهن استفاده از آن در تولید فولاد است. همچنین به عنوان خوراک کوره‌های احیای مستقیم و کوره‌های بلند نیز مورد استفاده می باشد. برای آشنایی با فرایند گندله سازی می توانید مقاله ” تکنولوژی گندله سازی ” در دانشنامه آهن باکس را مطالعه فرمایید.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش انواع میلگرد، ورق و پروفیل