سیم مفتول چیست؟ معرفی سیم مفتولی

سیم مفتول به رشته سیم یا میله فولادی گفته می‌شود که طی فرایند نورد شمش فولادی در دمای بالا به دست می‌آید و به شکل شاخه، کلاف‌های سیمی و یا حتی قرقره به بازار عرضه می‌شود. به همین ترتیب به وسایل و لوازمی که از این آلیاژ تهیه می‌شوند، محصولات مفتولی گفته می‌شود.

سیم مفتول یکی از کاربردی‌ترین محصولات فولادی به حساب می‌آید که به دو شیوه مستقیم و به عنوان ماده اولیه برای تولید دیگر محصولات بکار گرفته می‌شود و با نام‌های سیم نصب ثابت و سیم خشک نیز در بازار آهن آلات عرضه می‌گردد.

قیمت انواع محصولات مفتولی

سیم مفتول به لحاظ خواص مکانیکی و فیزیکی نرم و انعطاف‌پذیر می‌باشد، اما در عین حال نیز دارای مقاومت قابل توجهی است. سیم‌های مفتول در دسته‌بندی کلی دارای 2 نوع فابریک و غیرفابریک هستند که نوع فابریک آن از کشش و نازک کردن میلگرد و نوع غیرفابریک از تسمه فلزی به دست می‌آید. 

سیم مفتولی در جنس‌های مختلفی همچون سیاه، گالوانیزه، استیل و غیره تولید می‌گردد. یکی از کاربردی‌ترین محصولات تولید شده با سیم‌های مفتول، توری‌ها هستند. از توری‌های فلزی به واسطه ایجاد حفاظت و امنیت برای مناطق مختلف، توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دسته‌بندی کلی توری‌ها یا مفتولی و یا به صورت ورقه‌ای تولید می‌شوند. در نوع اول، سیم‌های مفتول را به یک‌دیگر می‌پیچند و توری را به‌وجود می‌آورند و در نوع دوم به کمک ورق فولادی و پانچ‌کاری آن، ورق پانچ را تولید می‌کنند.

انواع محصولات مفتولی کدام است؟

همان‌طور که در تعریف مفتول بیان کردیم، مفتول‌ها رشته‌هایی فولادی هستند که در تولید بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه انواع محصولات مفتولی که به کمک مفتول‌های آهنی به تولید می‌رسند را معرفی خواهیم کرد.

ورق پانچ

همان‌طور که اشاره شد، ورق پانچ یا مشبک ورقی فولادی با سطحی دارای حفره‌های زیاد با الگوی مشخص است و در جنس‌های مختلفی همچون آهن، استیل، آلومینیوم، روغنی، رنگی و غیره ساخته می‌شود. سوراخ‌های ایجاد شده بر سطح این ورق به اشکال مختلفی همچون دایره، ستاره، لوزی و دیگر اشکال مشابه می‌باشد. از ورق پانچ به علت مقاومت بالا و برخورداری از قابلیت بازیافت، در صنایع تزئینی، خودروسازی، کشاورزی و غیره استفاده می‌شود.

ورق پانچ یا مشبک

انواع توری

از مهمترین انواع محصولات مفتولی، توری‌ها هستند. در صورتی که مفتول‌های فلزی به اشکال مختلفی به یک‌دیگر تنیده و جوشکاری شوند، انواع متنوعی از توری‌ها را حاصل خواهند شد. این انواع شامل موارد زیر می‌شود:

توری مرغی: تولید از مفتول گالوانیزه گرم و سرد، دارای استحکام قابل توجه، دارای وزن پایین و کاربرد به عنوان عایق حرارتی و صوتی در سازه‌هایی همچون سوله، حصارکشی لانه حیوانات، بکارگیری برای افزایش مقاومت ستون

توری اکسپندد: عرضه با نام‌های توری لوزی یا استرچ متال، تولید از ورق سیاه، آلومینیوم یا گالوانیزه، کشیدن ورق به شکل مش مشبک در فرآیند تولید

توری حصاری: دارای چشمه‌های لوزی شکل، تولید با قلاب‌بافی سیم‌های مفتول به هم‌دیگر، دارای 3 نوع دو سر قلاب، دو سر پیچ و یک سر قلاب و یک سر پیچ.

از کاربردهای توری حصاری می‌توان به استفاده از آن در فنس‌کشی و حصار‌کشی باغ، مزارع و ملک شخصی، حصار اطراف باغ، زمین زراعی، استخر، زمین ورزشی، محل‌های نظامی، صنعتی و حتی باغ وحش، جلوگیری از سقوط اشیا و افراد از بلندی به دلیل مقاومت بالا، برای حصار اطراف ریل راه‌آهن، قطار و هواپیما و قفس حیوانات اشاره کرد.

توری گابیون: دارای قطر مفتول بالا، تولید چشمه از پیچش سه مرتبه‌ای مفتول گالوانیزه، کاربرد در محصورسازی سنگ چین دیوار

معرفی انواع توری
 • فنس چمنی- استفاده از ترکیب توری حصاری گالوانیزه به همراه چمن مصنوعی، دارای قیمت مناسب، نصب آسان، برخورداری از ظاهر زیبا
 • فنس الکتریکی- قوی‌ترین نوع فنس، ایجاد محافظت بالا با انتقال شوک، مقرون به صرفه و دارای ظاهر مناسب
 • توری پرسی- عرضه با نام‌های فنس پرسی و توری مشبک، بافته شدن مفتول به شکل تار و پود، برخورداری از مقاومت قابل توجه به علت عدم جوشکاری در محل اتصال مفتول

سیم خاردار

یکی از محبوب‌ترین انواع محصولات مفتولی، سیم‌های خاردار هستند؛ چراکه علاوه بر در دسترس بودن و برخورداری از قیمت مناسب، جداسازی فضا را به خوبی انجام می‌دهند و سبب افزایش امنیت منقطه خواهند شد. سیم خاردار از مزایای مختلفی همچون مقاومت بالا، سرعت تولید مناسب، ضدزنگ بودن و غیره برخوردار می‌باشد و خود در 2 نوع زیر به تولید می‌رسد:

انواع سیم خاردار
 • سیم خاردار حلقوی- دارای قطر 2.5 میلی‌متر، تولید از فنر و فولاد سخت گالوانیزه، کاربرد در مراکز امنیتی
 • سیم خاردار خطی- تولید از مفتول گالوانیزه گرم و نصب بر روی دیوار به صورت مستقیم، کاربرد در زمین‌های کشاورزی و ساختمان‌های نیمه ساخته شده

تیر حصار

تیر حصار یا پایه فنس از دیگر فرآورده‌ها و انواع محصولات مفتولی به حساب می‌آید و از جنس آهن به تولید می‌رسد. این محصول فولادی به 2 شکل تک و جفت شاخ به تولید می‌رسد و برای ساخت محصولات مختلفی همچون لوله، پروفیل، توری، نبشی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرحصار خود دارای انواع زیر می‌باشد:

تیر حصار یا پایه فنس
 • پایه فنس چوبی- پایه فنس چوبی نسبت به انواع دیگر تیر، دارای مقاومت کم‌تری می‌باشد؛ با این وجود قیمت بالاتری دارد؛ چراکه از جنبه تزئینی نیز برخوردار می‌باشد.
 • پایه فنس فلزی- پایه فنس فلزی معمولا یا از لوله داربستی سیاه و یا گالوانیزه تولید می‌شود که نوع دوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بسیاری از خود نشان می‌دهند.
 • پایه فنس بتنی- این تیر به علت جنس بتنی، وزن بالایی دارد و برای تولید آن از 3 شاخه میلگرد درون بتن استفاده می‌کنند. از مزایای این پایه می‌توان به ضدزنگ بودن آن اشاره کرد.

مش فولادی

نوعی دیگر از انواع محصولات مفتولی، مش فولادیست که از توری مشبک فلزی و به کمک میلگرد ساده و آجدار و از انواع سیم مفتول آهن و یا گالوانیزه به تولید می‌رسد. مش‌های فولادی به سه شکل کلی پنلی، آجدار و فولادی در بازار عرضه می‌شوند. 

برای ساخت مش فولادی، شبکه‌های فولادی به صورت جدول به یک‌دیگر جوش داده می‌شوند. ضخامت سیم‌های مورد استفاده در تولید مش، بسته به نوع کاربرد پانل مشی متفاوت خواهد بود. افزون بر آن از مش فولادی در ساخت بتن مسلح نیز استفاده می‌کنند. به این صورت که ابتدا میلگردها بر روی یک‌دیگر قرار داده می‌شوند، سپس جوشکاری آن‌ها صورت می‌گیرد.

مش یا توری مشبک فولادی

به همین شکل چشمه‌های مربعی شکل حاصل می‌گردد. از شبکه های فولادی است که به شکل جدولی به هم جوش داده می شوند. ضخامت سیم مفتولی که برای تولید مش مورد استفاده قرار می گیرد، بر اساس نوع مصرف پانل مشی، در شکل های مختلفی از جمله دیوار باربر، سقف و همچنین پارتیشن متفاوت است.

این محصول کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی و به خصوص مسلح کردن بتن فونداسیون به عنوان شبکه میلگردی دارد. برای تولید توری مش آهنی، میلگردها را روی هم قرار داده و جوش می دهند، به همین ترتیب چشمه هایی مربع شکل ایجاد می شود. از جمله مزایای استفاده از این محصول می‌توان به اقتصادی بودن، تسهیل حمل و نقل، برخورداری از مقاومت بالا، کاهش هزینه نصب و غیره اشاره کرد.

از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در صنایعی مانند کشاورزی و دامپروری، ساختمان و عمران، جاده و راه‌سازی، نساجی، سورتینگ میوه و خشکبار و غیره اشاره کرد.

رابیتس

رابیتس یا واریز یکی دیگر از انواع محصولات مفتولی به حساب می‌آید. در تعریف آن می‌توان این‌گونه بیان کرد که به ورق فلزی مشبک که دارای جنس گالوانیزه باشد، راویز یا رابیتس می‌گویند. رابیتس فولادی به‌طور گسترده در صنعت نماسازی و مصارف تزئینی کاربرد دارد.

رابیتس یا راویز فولادی

از رابیتس به علت برخورداری از مزایای مختلفی همچون ایجاد جریان مناسب هوا و نور، عملکرد به عنوان حفاظ به علت اندازه چشمه و برخورداری از مقاومت بالا، در موارد مختلفی همچون سقف شیروانی، نمای ساختمان، سقف کاذب، دیوار و غیره استفاده می‌شود.

ویژگی‌های انواع محصولات مفتولی

حال که با کاربرد و انواع محصولات مفتولی مورد استفاده در صنعت آشنا شدید، لازم است بدانید که این محصولات از چه ویژگی‌های برخوردار هستند. با اینکه هر کدام از این محصولات ویژگی‌های خاص خود را دارند اما مهم‌ترین ویژگی که برای محصولات مفتولی می‌توان نام برد، به شرح زیر می‌باشد:

 • مقاومت بالا
 • دوام و طول عمر بالا
 • انعطاف پذیری
 • قیمت مناسب

علاوه بر مواردی که ذکر شد، محصولات مفتولی می‌توانند در شرایط ایده‌آل، تا 50 سال و حتی بیشتر عمر کنند. مقاومت بالای آن‌ها موجب شده تا فشارهای زیادی را به راحتی تحمل کنند. انواع محصولات مفتولی به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری که دارند، شکل‌پذیری بالایی هم دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را فرم داد.

محاسبه وزن توری

وزن از مهمترین عوامل تعیین‌کننده در قیمت محصولات فولادی می‌باشد. وزن انواع محصولات مفتولی و به ویژه وزن انواع توری نیز در قیمت تمام شده این محصول اثرگذار می‌باشد.

محاسبه وزن توری به ازای هر متر از آن با استفاده از فرمول زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

(۳× (سایز چشمه (اینچ)/ سایز مفتول (میلی‌متر)× سایز مفتول (میلی‌متر)) = وزن توری (کیلوگرم)

عوامل موثر بر قیمت انواع محصولات مفتولی چیست؟

بازار انواع محصولات مفتولی مانند سایر محصولات مفتولی متاثر از نوسانات قیمت بازارهای مالی دیگر اعم از بازار ارز، طلا و قیمت جهانی فولاد است.

از مهمترین عوامل اثرگذار بر قیمت محصولات مفتولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوع مفتول
 2. جنس مفتول
 3. ضخامت سیم مفتول
 4. قیمت متریال اولیه

علاوه بر این، میزان تورم، هزینه نیروی کار، هزینه حمل‌ونقل و جابه‌جایی، برند کارخانه تولیدکننده، تعدد واسطه در خرید و غیره بر قیمت تمام شده محصولات فولادی اثرگذار خواهند بود.

گفتار آخر

به کلیه محصولاتی که از مفتول‌ها تولید شوند، انواع محصولات مفتولی گفته می‌شود. این محصولات شامل انواع مختلفی همچون توری‌ها، رابیتس، مش فولادی، تیر حصار و سیم خاردار هستند. هر کدام از انواع محصولات مفتولی خود دارای انواع مختلفی هستند و در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، ساختمان سازی، صنعت کشاورزی و موارد مشابه کاربرد دارند.

Source:
Leading Wire Product Manufacturers

سوالات متداول

چه عواملی بر قیمت مفتول و محصولات آن اثرگذار است؟

قیمت انواع محصولات مفتولی تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون قیمت مواد اولیه، نوع و جنس، ضخامت، وزن و غیره در نوسان است.

انواع محصولات مفتولی کدامند؟

انواع این محصولات شامل توری، سیم خاردار ، رابیتس، مش فولادی و غیره می‌شوند.