قیمت سنگ آهن در ایران

سنگ آهن یکی از سنگ‌های معدنی است که حدود 5 درصد پوسته‌ی زمین را تشکیل داده و به دلیل مقاومت بالا، سهولت درفرآوری، فراوانی معادن استخراج آن و … کاربرد و استفاده از این فلز رایج و بسیار با اهمیت می باشد.

با توجه به اینکه سنگ آهن ماده اولیه فولاد است و از مصرف بالایی در این صنعت برخوردار می باشد، میزان و عرضه و تقاضای آن در بازار زیاد است و این یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که قیمت سنگ آهن در ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

قیمت سنگ آهن در ایران چگونه تعیین می شود؟

در پی اختلاف نظر به وجود آمده در مبانی قیمت گذاری سنگ آهن بین شرکت های معدنی و فولادی کشور ، پس از مذاکرات طولانی نهایتاً در سال 1385 توافقی بین شرکت های معدنی و فولادی به عمل آمد. که نرخ فروش کنستانتره سنگ آهن تابعی از میانگین قیمت فروش شمش تولیدی شرکت فولاد خوزستان باشد.

به طور مثال نرخ فروش کنسانتره چادرملو به شرکت های فولاد مبارکه و خوزستان به ترتیب شامل ضرایب 12 و 10 درصد و برای نرخ فروش گندله، ضریب 23 درصد میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره های 3 ماهه و تعمیم میانگین سالانه برای 4 دوره 3 ماهه، توافق و تا پایان سال 1391 به همین نحو عمل گردید. همچنین ضرایب در سال 1393 به ترتیب 16, 14, 23 تعیین گردید.

آزادسازی قیمت سنگ آهن

آزادسازی قیمت سنگ آهن، فروش داخل و یا افزایش نسبی از 40 درصد به 70 درصد قیمت های جهانی با وجود تمام گمانه زنی ها هنوز تصمیمی در این رابطه گرفته نشده و قیمت سنگ آهن برای فولادسازان دولتی کماکان بر مبنای ضریبی از شمش فولاد  خوزستان محاسبه می شود.

به نظر می رسد اجبار شرکت های تولید کننده سنگ آهن به فروش آن به فولادسازان داخلی با قیمت بسیار پایین تر از قیمت جهانی در سال های گذشته، با هدف کاهش قیمت فولاد مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی و مسکن بوده است.

به این امید که جلب رضایت عمومی را ایجاد کند. ولی تعیین دستوری قیمت در سطحی کمتر از نرخ واقعی، باعث توزیع غیربهینه منابع و در نهایت کاهش رفاه اجتماعی شده است. این کاهش قیمت باعث می شود توسعه بازار محصولات با تهدید جدی مواجه شود.

به عبارت دیگر، دولت با کاهش دستوری قیمت سنگ آهن، توجیه اقتصادی احداث کارخانجات جدید سنگ آهن را از بین برده و توان جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه صنعت استخراج سنگ آهن و تامین مواد اولیه کافی برای صنعت فولاد و همچنین افزایش فرصت های شغلی مرتبط با آن را محدود کرده است.

سخت پایانی

همانطور که اشاره شد؛ سنگ آهن که یکی از با ارزش ترین و پرکاربرد ترین فلزات است و از همین رو از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر قیمت سنگ آهن و به دنبال آن دیگر مقاطع فولادی رو به افزایش است. مواردی چون قیمت فولاد، ارزش دلار، نرخ تورم، نرخ بهره، ارزش سهام، میزان تولید آهن و فولاد بر قیمت سنگ آهن تاثیر می‌گذارند.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش میلگرد، انواع ورق، پروفیل و کلیه مقاطع فولادی