مصارف مختلف فولاد

انواع مصرف فولاد را می شود به 3 گروه زیر تقسیم بندی کرد:

  1. مصرف ظاهری فولاد
  2. مصرف حقیقی فولاد
  3. مصرف واقعی فولاد

مصرف ظاهری، حقیقی و واقعی فولاد

مصرف ظاهری فولاد با کسر صادرات از مجموع تولید و واردات بدست یا حاصل می شود. مصرف حقیقی فولاد با در نظر گرفتن تغییر در موجودی انبار کل کشور در محاسبات مصرف ظاهری فولاد به دست می آید و از آنجا که دسترسی به اطلاعات موجودی انبار کل دشوار است، این مصرف تخمین زده می شود.

مصرف واقعی فولاد نیز از کسر کردن خالص صادرات غیرمستقیم فولاد از مصرف ظاهری فولاد حاصل می شود. که درک بهتری از عوامل تعیین کننده تقاضای فولاد یک کشور بدست می دهد.

بیشترین مصرف ظاهری دنیا

در سال 2013 کشور چین، آمریکا و هند به ترتیب بیشترین مصرف ظاهری فولاد را دارا بود. کره جنوبی، تایوان و جمهوری چک بیشترین مصرف سرانه ظاهری فولاد را به خود اختصاص دادند. ایران نیز با مصرف 16.7 میلیون تن محصولات نهایی فولادی، در جایگاه 13 از نظر مصرف ظاهری فولاد قرار گرفت.

با توجه به جمعیت کشور، مصرف سرانه ظاهری فولاد به رقم 219 کیلوگرم محصولات نهایی فولاد رسید و ایران را در رتبه 19  قرار داد.مصرف واقعی فولاد در جهان در سال 2013 به 1،338 میلیون تن رسید. در این سال چین به تنهایی 45 درصد مصرف واقعی فولاد را درجهان به خود اختصاص داد.

کشورهای آمریکا، روسیه، ژاپن و کره جنوبی نیز به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند. همچنین کره جنوبی، کانادا، چین و  روسیه به ترتیب بیشترین مصرف سرانه واقعی فولاد را در جهان داشتند. مصرف ظاهری سرانه معادل فولاد خام و مصرف ظاهری سرانه معادل محصولات نهایی فولادی کشور در سال 2013  نسبت به سال قبل از آن افت قابل توجهی را از خود نشان داد.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش اینترنتی انواع ورق، پروفیل و میلگرد در سراسر کشور.