تکنولوژی های گندله سازی

روش هایی که برای گندله سازی بکار می روند، به صورت کلی سه نوع اند:

  1. کوره های عمودی
  2. کوره افقی دوار یا آلیس چالمرز
  3. کوره با زنجیر متحرک یا لورگی

اصلی ترین روش های فرایند گندله سازی حال حاضر دنیا، کوره افقی دوار یا تکنولوژی آلیس چالمرز و همچین و تکنولوژی کوره زنجیر متحرک یا لورگی می باشد. فرایند گندله سازی توسط تکنولوژی های مختلفی انجام می شود که می توان از روش آلیس چالمرز و لورگی نام برد. هر دو تکنولوژی بصورت گسترده در صنایع فولاد جهان کاربرد دارند.

کوره افقی دوار یا آلیس چالمرز

کوره افقی دوار یا آلیس چالمرز عمده ترین روش و تکنولوژی گندله سازی می باشد. به طور مثال: در حال حاضر ظرفیت پلنت های نصب شده در جهان برای تکنولوژی آلیس چالمرز 6 میلیون تن در سال توسط کوبه استیل در بحرین می باشد. ظرفیت جهانی تولید در پلنت های آلیس چالمرز  تاکنون به صد و سی و هشت میلیون تن و برای تکنولوژی لورگی به سیصد و شصت میلیون تن رسیده است. در دهه های اخیر بیشترین احداث پلنت های آلیس چالمرز در کشور پین بوده است.

تاریخچه گندله سازی در جهان و ایران

در صنایع فولاد سازی، کانه های آهن استخراج شده از معدن پس از عملیات کانه آرایی و انجام فرآیند هایی به گندله تبدیل می شود. گندله از اوایل قرن 20 ام تقریبا در سال هزار و نهصد و یازده میلادی توسط شخصی به نام ای جی اندرسون در کشور سوئد و در حوالی سال 1902 میلادی به وسیله شخصی دیگر به نام سی ای براکل برگ در کشور آلمان تولید گردید.

گندله سنگ آهن چیست؟

گندله سنگ آهن محصول پایانی فرآیند گندله سازی می باشد. گندله ماده اولیه آهن خام برای کوره های بلند و آهن اسفنجی برای احیای مستقیم می باشد. گندله سازی در حال حاضر یکی از روش های سودمند و پربازده تولید مواد اولیه برای تولید آهن خام می باشد.

میزان تولید و مصرف گندله در جهان

تولید و مصرف گندله در سال 1397 در جهان به ترتیب برابر 445 میلیون تن و 443 میلیون تن بوده است. میزان گندله در ایران در همین سال 37 میلیون تن بوده است. که به ترتیب زیر بوده است:

  • گل گهر ایران: 11 میلیون تن
  • چادرملو : 3.2 میلیون تن
  • فولاد مبارکه : 7.3 میلیون تن
  • فولاد خوزستان: 6.1 میلیون تن
  • سیرجان ایرانیان: 1.1 میلیون تن
  • توسعه صنعت و معدن خاورمیانه 505 هزار تن

سخن پایانی

یکی از بخش های اصلی تولید فولاد از سنگ آهن، گندله سازی است. در واقع مهم ترین کاربرد گندله آهن، تولید فولاد است. گندله ها خوراک کوره های بلند و کوره های احیای مستقیم اند. فرایند گندله سازی به روش های مختلف و توسط تکنولوژی های مختلفی انجام می گیرد. که می توان از روش آلیس چالمرز و لورگی به عنوان مهم ترین روش ها نام برد. که هر دو تکنولوژی به صورت گسترده در صنایع فولاد سازی جهان کاربرد دارند.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش میلگرد، انواع ورق و پروفیل های ساختمانی