آشنایی با کک

کک محصول فرآوری شده زغال سنگ و بهترین سوخت برای استفاده در کوره بلند برای ذوب آهن می باشد. برای اینکه زغال سنگ بهتر بسوزد و کارایی بهتر و بالاتری داشته باشد آن را تبدیل به کک می کنند.

کاربرد وظایف کک چیست؟

وظایف عمده کک به شرح زیر می باشد:

  1. تولید انرژی حرارتی بالا
  2. تولید اتمسفر احیا کننده تولید co
  3. حفظ استحکام خود در دمای بالا

دو خاصیت اول را می شود برای هر ماده سوختی و فسیلی در نظر گرفت مانند نفت، مازوت، گاز طبیعی ولی خاصیت سوم یعنی حفظ استحکام خود در دمای بالا خاصیت منحصر به فرد کک می باشد که در دمای بالا خرد نمی شود و جریان هوا را در خود انجام می دهد. کک انواع مختلفی دارد ولی کک استفاده شده در کوره بلند کک متالوژی می باشد.

کاربرد کک متالورژی

کک متالورژی ماده اصلی فولاد است و برای ساخت آهن مورد استفاده قرار می گیرد. در یک فرایند معمول ساخت آهن؛ سنگ آهن، کک و مقداری مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه درست کردن کک

نحوه درست کردن کک به این صورت می باشد:

در ابتدا زغال سنگ را در کوره می پزند کک بدست آمده با این روش را سپس خرد می کنند. مجدد کک خرد شده را گرم کرده و رطوبت وآب آن تبخیر می شود. همچنین مواد فرار آن مانند قطران، بنزین و … آن نیز خارج می گردد.

در دمای 500 سانتی گراد این مواد خارج و محصول به دست آمده نرم می گردد. ماده حاصل شده دارای تخلخل نیز می شود؛ سپس در دمای 1000 سانتی گراد مجدد پخته می شود این پروسه در حدود 18 ساعت به طول می انجامد. محصول را اگر در مجاورت هوا قرار بدهیم کاملا می سوزد و سریع خنک می شود.

برای همین با گاز خنثی عملیات خنک کردن را انجام می دهند. کک خنک شده خرد می شود و آماده استفاده در کوره بلند می گردد. دانه بندی این دانه ها در حدود 3تا 5 سانتیمتر می باشد.

تفاوت کک و ذغال سنگ

  • ذغال سنگ ماده ای فسیل شده است که در زمین یافت می شود و کک از ذغال سنگ و از طریق فرایند کک سازی بدست می آید.
  • ذغال سنگ سوزانده شده و برای تولید انرژی گرمایی در کوره ها و یا تولید برق استفاده می شود. این در حالی است که کک به عنوان سوخت برای تولید انرژی گرمایی به کوره تزریق می شود.
  • کک در مقایسه با ذغال سنگ خاکستر بیشتری دارد.
  • نیمی از کک تشکیل شده از ذغال سنگ است.
  • به لحاظ قیمت، کک قیمت بالاتری در مقایسه با ذغال سنگ دارد. چرا که برای تولید کک به مواد اولیه بیشتری نیز است.

سخن پایانی

کک یک سوخت بر پایه کربن است که از ذغال سنگ تولید شده و ارزش حرارتی بالایی دارد. این ماده به عنوان سوخت در در کوره های بلند ریخته گری فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف ذغال سنگ، ناخالصی نداشته اما در مقابل، در زمان سوخت گرما و دود بیشتری دارد.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش محصولات فولادی چون میلگرد، ورق، نبشی، پروفیل و تیرآهن