ساختمان کوره بلند

یکی از مهم ترین کوره های هایی که در صنایع فولاد سازی و متالورژی استفاده می شود، کوره بلند است. ذوب مواد اولیه در کوره های بلند، به صورت پیوسته و در حجم بالا انجام می شود. سوخت مورد استفاده برای تامین انرژی در این کوره ها کک است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. برای آشنایی بهتر با عملکرد کوره های بلند، بهتر است با ساختمان کوره بلند آشنا باشید.

ساختمان کوره بلند از 5 قسمت تشکیل شده است:

  1. دهانه
  2. بدنه
  3. شکم
  4. کارگاه
  5. بوته
  6. پی

ساختمان کوره بلند مشابه یک مخروط است که در قسمت وسط پهنای بیشتری نسبت به بالا و پایین کوره دارد.

پی (فونداسیون کوره)

فونداسیون ساختمان کوره بلند بصورت یک پی هشت ضلعی می باشد. ارتفاع فونداسیون در حدود 4 متر با بتن مسلح خاص و ویژه. بتنی که در پی استفاده می شود بتنی مقاوم در برابر گرما و حرارت بوده که مقاومت و استحکام بالایی را نیز دارا می باشد. بوته روی فونداسیون قرار می گیرد.

بوته

بوته روی فونداسیون یا همان پی کوره قرار می گیرد. که از دو قسمت تشکیل می شود:

  • پوسته

این قسمت از فولادهای ضخیم تشکیل شده است که با چند لایه عایق محافظت می شود. پوسته توسط گردش آب خنک می شود. آهن مذابی که در این قسمت جمع می شود پر است از ذرات کک. آهن مذاب از زیر بوته خارج می شود و کک اضافه و سرباره روی مواد مذاب در بالا قرار می گیرد.

  • دمنده

دمنده ها در بالاترین قسمت بوته قرار می گیرند. در این قسمت هوای دمیده شده در بوته پیش گرم می شوند (در حدود 1000 سانتیگراد) و با کک می سوزند. co2 تولید شده باعث ایجاد محیطی قوی برای احیا می شود.

کارگاه و شکم

کارگاه دارای بیشترین درجه حرارت می باشد. این قسمت از کوره دارای مستحکم ترین قسمت کوره می باشد و خوب عایق بندی می شود. بالای قسمت کارگاه شکم وجود دارد که تقریبا از نظر ساختاری شبیه قسمت کارگاه می باشد. همه این قسمت ها با گردش آب خنک می شوند. و ضخامتی در حدود 5 سانتیمتر با فولاد ضخیم دارند که در حدود 70 سانتیمتر عایق شده اند.

بدنه و دهانه

بدنه مهم ترین قسمت ساختمان کوره بلند می باشد. این قسمت عایق کم تر  و ضخامت نازک تری دارد.

مواد ورودی از کوره بلند

مواد ورودی از قسمت دهانه ساختمان کوره بلند وارد می شود این مواد شامل کک و اگلیموره است که بصورت لایه لایه وارد می شود. برخی مواد سرباره ساز نیز برای کنترل اضافه می شود.

مانند نیترات ها از دمنده ها با حرارت 1000 درجه سانتیگراد  به علاوه co2 نیز استفاده می شود. بخار آب و سوخت های کمکی نیز برای کاهش مصرف کک استفاده می شود. کک گرانترین ماده مورد استفاده در تولید آهن خام می باشد.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

آهن باکس مرجع قیمت و فروش میلگرد، نبشی و پروفیل های ساختمانی و صنعتی