مجتمع فولاد کویر کاشان

فولاد کویر کاشان

تاریخچه شرکت

فولاد کویر کاشان

سهامداران شرکت بدوا درسال ۱۳۷۹ شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب کویر را تاسیس نموده که صرفا در زمینه بازرگانی و تجارت فعالیت می نمود پس از مدتی سهامداران با شناخت صحیح بازار و نیازهای اقتصادی منطقه نسبت به تغییر ماهیت فعالیت به شکل تولیدی اقدام نموده و بدین سان شرکت تولیدی فولاد سپید فراب همزمان با تاسیس در منطقه محروم و کمتر توسعه یافته آران و بیدگل از توابع کاشان مژده اشتغال زایی ، تولید و رونق اقتصادی و اجتماعی منقطه را با خود به ارمغان آورد.

نتیجتا در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۸۱ اعلامیه رسمی تاسیس در زمینه احداث یک واحد نورد میلگرد فولادی از سازمان صنایع و معادن استان اصفهان دریافت گردید و متعاقبا قرارداد مربوط به خرید ماشی آلات با کمپانی SIEMENS VAI POMINI منعقد گردیده و پس از طی مراحل تست ،تولید رسمی از سال ۱۳۸۶ آغاز گردید.

محصولات ساختمانی

از ویژگی های محصولات فولاد کویر آن است که علاوه بر استحکام بالا از داکتیلیتی فوق العاده مناسبی برخوردار می باشند و بعضاً ازدیاد طول نسبی بدست آمده در آزمایش محصولات محصولات آج ۵۲۰ این شرکت در حد A2(آج ۳۴۰) می باشد و این بدین معنی است که محصولات این شرکت علاوه بر استحکام بالا از قابلیت جوشکاری مناسب و مقاومت بالا در برابر خستگی و بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه ای برخوردار هستند.

داکتیلیتی و جوش پذیری

پدیده هائی مثل خستگی(Fatigue) وبارهای سیکلی(Cyclic Load) که مخرب تراز Fatigue هستند، خصوصا در پل ها که بدلیل سیکل تنش های متناوب منجر به شکست فولاد در پائین تر از حد استحکام شده و تنش های کششی – فشاری که باعث تشکیل Hysteresis loop می شوند، همگی بطور قابل ملاحظه ای بستگی به میزان Ductility فولاد دارند.

این موضوع در ساختمان و تأسیساتی که در معرض تنش های لرزشی (Seismic)، دینامیکی (Dynamic),و ضربه ای (Impact)است، از اهمیت بیشتری برخوردار می شود زیرا فولاد می تواند قبل از رسیدن به حد مقاومت کششی دچار شکستگی و نهایتاً فرو ریختگی ساختمان شود.

این مجتمع با انتخاب پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا و استفاده از تجربیات کارشناسان داخلی وخارجی و ایجاد امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی بطور مستمر در جهت تولید و بهبود خواص مکانیکی میلگردهای آجدار از جمله بالا بودن میزان Ductility محصولات خود به موازات افزایش استحکام محصولات خود تلاش نموده و این مهم به دلایل زیر میسر گردیده است:

  • تهیه شمش مناسب با هزینه بالاتر که به دلیل عناصر آلیاژی, باعث افزایش نسبت استحکام کششی به استحکام تسلیم و بالا رفتن میزان Ductility فولاد می شود و خواص مکانیکی و ساختار میکروسکپی به مراتب مطلوب تری بهمراه دارد و این موضوع خصوصاً در میل گردهای آجدار سایز درشت حائز اهمیت می باشد.
  • تجهیزات اصلی خط نورد یکی از موارد مهم جهت بدست آوردن یک محصول با تلرانس و ابعاد مشخص شده در استاندارد و خواص مکانیکی مورد نظر همراه با ساختار میکروسکپی مناسب است که فولاد کویر با داشتن مدرن ترین خط میلگرد روز اروپا با اتوماسیون سطح بالا، در تمام مراحل نورد از نظر سرعت نورد، درجه حرارت شمش ،میزان تغییر شکل در هر عبور شرایط کاملاً پایدار و تثبیت شده ای دارد.
  • جهت کنترل مداوم محصول و بهبود مستمر با ایجاد امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی پیشرفته، کلیه آزمایشات از جمله آنالیز شیمیایی، تست های مکانیکی و متالوگرافی روی محصول در محل کارخانه فولاد کویر انجام می شود. دقت و صحت تجهیزات بگونه است که این آزمایشگاه به عنوان آزمایشگاه مرجع در منطقه نیزهمکاری می نماید.

میلگرد A4 (آج ۵۲۰)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس این امکان بوجود آمده است که از شمش های با کربن معادل پائین بتوان آج ۵۲۰ و بالاتر را با قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید نمود.
خوشبختانه سازمان ملی استاندارد ایران نیز همگام با استانداردهای معتبر جهانی در بازنگری جدید، میلگردهای آجدار ۵۰۰ و ۵۲۰ را تصویب نمود و به مرحله اجرا گذاشته شد. در این راستا مجتمع فولاد کویر که از بدو تأسیس در جهت تولید میلگرد های آجدار با استحکام بالاترفعالیت نموده با تصویب استاندارد جدید نسبت به تولید انبوه میلگرد آج ۵۲۰ اقدام نموده است.

تولید میلگرد ۴۰

مجتمع فولاد کویر با توصیه اساتید و مهندسین مشاور عمران در جهت کمک و سهولت در امر طراحی سازه اقدام به طراحی و تولید میلگرد ۴۰ نموده است که کمک بزرگی در کاهش مصرف میلگرد در بتن می باشد.

مقاومت کششی

تمامی میلگردهای تولید شده نوع A3 (آج۴۲۰) در این مجتمع مطابق آخرین ورژن استاندارد ملی ایران و با حداقل مقاومت کششی MPA 420 و میلگردهای A4 (آج۵۲۰) با مقاومت MPA 520 می باشد.

قیمت میلگرد کویر کاشان

منبع : وبسایت فولاد کویر کاشان

 

Scroll Up