تعریف مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان اختصاص دارد به طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه. بطور کلی مقررات ملی ساختمان مجموعه ای است از ضوابط فنی، اجرایی در زمینه طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد.

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان به عنوان بخشی از مدارک فنی ساختمانی محسوب می شود و حاوی ضوابط حداقل برای طراحی، اجرا و نگهداری ساختمان است. مقررات ملی ساختمان دارای اصول مشترک و متحد الشکل در کشور است و رعایت ضوابط آنها لازم الاجرا است. در تدوین مبحث نهم، مقررات ملی استفاده شده و ملاحظات مربوط به سازه های مقاوم در برابر زلزله نیز در همه بخش ها منظور شده است.

علائم اختصاری بکار رفته در این مبحث به نحوی اختیار شده است که هماهنگ با علایم و اختصارات متحدالشکل مورد تایید سازمان بین المللی استانداردیا ISO می باشد و واژه ها و عناوین نیز هماهنگ با سایر آیین نامه های ملی در این زمینه می باشد.

مبحث 9 مقررات ملی ساختمان

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان (محتوای مطالب)

خلاصه محتوای این مبحث شامل موارد زیر می باشد:

همانطور که در سرفصل ها ملاحظه می کنید چندین سرفصل از این مبحث اختصاص داده شده است به مبحث میلگرد. این فصول کلیه مسائل مربوط به طراحی و انتخاب انوع میلگرد، مشخصات ظاهری میلگرد، مشخصات مکانیکی و شیمیایی میلگرد، ضوابط حمل و نقل میلگردها و …. رابیان می نماید.

درصورت تمایل برای دریافت فایل پی دی اف آخرین ورژن مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان می توانید از طریق آهن مشاور با کارشناسان آهن باکس تماس بگیرید و فایل رایگان این مبحث را دریافت نمایید.

فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد.

 

Scroll Up