مجتمع فولاد میانه

یکی از بزرگ ‌ترین و موفق ‌ترین مجتمع های فولاد در بخش شمال غربی کشور، مجتمع فولاد میانه است. این کارخانه در سال ۱۳۶۸ در آذربایجان ساخته شد. این کارخانه دارای ظرفیت تولید سالیانه ۵۵۰ هزار تن است. نام این کارخانه از میانه که یکی از شهرستان های آذربایجان است، برگرفته شده است.

در حال حاضر این کارخانه در زمینه تولید میلگرد فعالیت می کند. میلگردهای تولید شده این شرکت تمام استانداردهای لازم را دارند. در ادامه مطالب بیشتری را درباره مجتمع فولاد میانه بیان خواهیم کرد.

آشنایی با کارخانه فولاد میانه

در مجاورت کارخانه فولاد میانه ایستگاه راه آهن قرار دارد که در شهرت یافتن کارخانه فولاد میانه نقش مهمی داشته است. ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدوداً ۵۰۰۰ نفر به شکل غیرمستقیم در این شرکت مشغول به کار هستند.

کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)، کیفیت و تناسب محصولات خود را در آزمایشگاه تخصصی کارخانه را مورد بررسی قرار می دهند. محصولات باید از لحاظ کیفیت مورد تایید آزمایشگاه باشند و سپس برای عرضه و فروش، مجوز ورود به بازار را دریافت می کنند.

از دیگر ویژگی های میلگرد مجتمع فولاد میانه، برخورداری از استاندارد و سازگاری با محیط زیست است که این ‌برای کشور هم مفید می باشد. این شرکت دارای دو قسمت احیا و ذوب است.

در حالت کلی می ‌توان گفت که مجتمع فولاد میانه جزو کارخانه های در حال ساخت و توسعه است؛ چرا که بخش ذوب این کارخانه در حال ساخت است و بخش احیا نیز  از سال ۱۳۹۶مشغول تولید می باشد. این کارخانه تمام سعی خود را می ‌کند تا محصولاتی با کیفیت و با استانداردهای لازم در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

محصولات مجتمع فولاد‌‌ میانه

میلگرد ساده و آجدار، نبشی، ناودانی و تسمه از جمله محصولات کارخانه فولاد آذربایجان هستند. علاوه بر آن می توان از شمش های فولادی، به عنوان منبع مواد اولیه مصرفی در این کارخانه نام برد. از میلگردهای ساده و آجدار، در ساختمان سازی و صنعت استفاده می شود که در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ و تولید می شوند.

به منظور ایجاد اتصال و پیوند بین دو یا چند شاخه، از تسمه به عنوان یک ماده نرم و انعطاف پذیر استفاده می شود. تسمه های فولادی به دو شکل فابریک و یا از روی ورق گالوانیزه ساخته می شوند. برای اینکه بتوانید میلگردهای تولیدی کارخانه فولاد میانه را از سایر کارخانه ها تشخیص دهید، یک علامت اختصاری اقتصادی روی میلگردها حک شده و آن علامت ff است.

مشخصات میلگرد میانه

میلگرد میانه در سایزهای ۱۰ تا ۲۲ تولید می شوند. شمش های فولادی که در این مجتمع تولید می شوند دارای طولی حدود 12 متر و عرضی حدود 130 تا 150 میلی متر هستند، که از آن ها برای تولید میلگرد های خود بهره می برند.

نقاط قوت کارخانه فولاد میانه

این مجتمع در منطقه شمال غربی کشور واقع شده و از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار است. آذربایجان شرقی که صادرات گاز انجام می ‌دهد و با دولت ترکیه خطوط لوله گاز مرزی دارد، در مجاورت شرکت فولاد میانه است.

این موقعیت می ‌تواند برای این مجتمع بسیار خوب باشد و‌ زمینه های فعالیت، تجارت و صادرات را برای آن به ارمغان آورد. پرسنل و متخصصین این مجتمع تمام تلاش خود را می کنند تا محصولات با کیفیتی را تولید کنند و رضایت مشتریان را کسب نمایند.

از جمله افتخارات شرکت فولاد میانه، تکنولوژی پرد است. از این تکنولوژی جهت پیشرفت کارخانه استفاده می شود.

تجهیزات کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)

کارخانه فولاد آذربایجان به منظور تولید محصولات و تحقق یافتن اهداف خود از ماشین آلات و تجهیزات به روزی استفاده می کند. بهره گیری از این تجهیزات موجب تولید محصولاتی استاندارد و باکیفیت می شود. از جمله اساسی ترین تجهیزات این کارخانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کوره های پیش گرم که قابلیت اسمی تولید ده تن محصول فولادی در هر ساعت را دارد.
  • استفاده از تجهیزات عملیات حرارتی میلگرد آجدار
  • سیستم هایی که امکان بسته بندی خودکار محصولات را فراهم می کند.
  • زمینه های خنک کننده محصولات فولادی
  • انواع قیچی ها که با استفاده از آن ها ورقه های فولادی را برش می دهند. برای برش محصولات به روش سرد از قیچی پاندولی و برای برش محصولات به روش گرم از قیچی اضطراری استفاده می شود.
  • میز شارژ شمش که شمش ها را به داخل کوره را به صورت خودکار ارسال می کند.
  • ورقه ها یا استندهای نورد

سخن نهایی

کارخانه فولاد آذربایجان در ابتدا بر اساس شمش آهن، قیمت میلگرد تولیدی خود را قیمت گذاری کرد. اما با تغییرات بورس کالا، قیمت میلگرد میانه با توجه به میزان عرضه کالا در بورس قیمت گذاری شد. به این صورت که در طول روز قیمت ها در حال تغییر و قیمت گذاری می باشند و در آخر توسط صاحبان بار قیمت اصلی میلگرد مشخص می شود.

در حالت کلی ادعای این کارخانه این است که نسبت به سایر شرکت های واقع در آذربایجان شرقی میلگردهای خود را با قیمت مناسب تری به بازار عرضه می کند. اما در حالت کلی با توجه به میزان تقاضای مشتریان و تن بار حمل شده، میلگرد فولاد میانه قیمت گذاری می شود.