فولاد آناهیتا گیلان

فولاد آناهیتا گیلان

تاریخچه

فولاد آناهیتا گیلان (سهامی خاص) در اواخر سال ۱۳۸۹ بواسطه خرید سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی(از سایز ۸ تا ۳۲)، در زمینی به مساحت ۲۰۹۰۸ متر مربع و با هدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد، با دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح به شماره ثبت ۱۶۱۷۴ در اداره ثبت و املاک شهرستان رشت به ثبت رسید.

و با اخذ جواز تاسیس، از سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گیلان در اواسط سال ۱۳۹۰، عملیات اجرائی فولاد آناهیتا گیلان، در پی مطالعات فنی و محاسبات ریالی،آغاز و با خرید ماشین آلات صنعتی اصلی از شرکتهای معتبر اروپایی در ابتدای سال ۱۳۹۱ ، نصب و راه اندازی آنان توسط متخصصین داخلی انجام شد.

سرانجام علی رغم کلیه موانع موجود همچون بحران اقتصادی و تحریم های دولتهای غربی، در اواخر سال ۱۳۹۲ تولید آزمایشی فولاد آناهیتا گیلان پس از ۲ سال تلاش و همکاری بی دریغ دست اندرکاران این مجموعه صنعتی آغاز شد.

در همین راستا توانست پروانه بهره برداری با ظرفیت تولید سالیانه ۳۲۰ هزار تن، به منظور تامین بخشی از نیاز داخلی کشور و ایجاد اشتغال مستقیم ۲۵۰ نفر، غیر مستقیم ۱۳۰۰ نفر را اخذ نماید و تولید رسمی این شرکت با تشریف فرمایی جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولان استانی، طی مراسمی در شهریور ماه ۱۳۹۳ افتتاح گردید.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان مفتخر است که با برخورداری از نیروهای متخصص و کارآمد و با توجه به توان تحقیقاتی و آموزشی خود، با استقرار سیستمهای نوین مدیریت و کنترل کیفیت، زیر نظر مدیریت محترم عامل به عنوان طرح صنعتی نمونه سال ۱۳۹۱ شناخته شود و هم اکنون نیز با اخذ نشان استاندارد ملی ایران که گواه تضمین کیفیت محصولات خود می باشد، توانایی تولید میلگرد ساختمانی منطبق با استاندارد ۳۱۳۲ ISIRI را دارد.

محصولات آناهیتا گیلان و کاربرد آن

میلگرد، محصول فولادی گرم نورد شده بصورت ساده یا آجدار با مقطع گرد است که در بتن جهت جبران استحکام کششی پایین آن مورد استفاده قرار می گیرد و از لحاظ شکل ظاهری و خواص مکانیکی به انواع مختلف دسته بندی می شود.

مرجع رسمی شناخته شده در ایران، استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲ است که هر واحد تولیدی موظف به تولید محصول بر اساس مشخصات مندرج در این استاندارد میباشد. طبقه بندی میلگردها و نامگذاری آن بر اساس این استاندارد، طبق جدول زیر است.

طبقه بندی علامت مشخصه
میلگرد ساده س ۲۴۰
میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) آج ۳۴۰
 میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) آج ۳۵۰
 میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی) آج ۴۰۰
میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی)  آج ۴۲۰
میلگرد آجدار مرکب (دوکی) آج ۵۰۰
میلگرد آجدار مرکب (دوکی) آج ۵۲۰

مشخصات فنی محصول

دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 مشهور است. این نامگذاری برگرفته از استاندارد GOST 5781 روسیه است و از نظر استاندارد ملی ۳۱۳۲ ایران این نامگذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج۳۴۰ و آج۴۰۰ است.

یک میلگرد استاندارد باید از نظر مشخصات فیزیکی نظیر قطر اسمی و مشخصات هندسی آج و همچنین ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی با استاندارد مطابقت داشته باشد. ترکیب شیمیایی هر نوع از میلگرد به سازنده کمک خواهد کرد تا با انتخاب شمش با ترکیب صحیح به تولید میلگرد با خواص مکانیکی مورد نظر دست یابد.

طرح آج و مشخصات هندسی آن از نظر ارتفاع، گام، پهنا و زاویه آج، در میزان گیرایی میلگرد در بتن بسیار حائز اهمیت است.

خواص مکانیکی میلگرد مانند تنش تسلیم، استحکام کششی و درصد ازدیاد طول نسبی در آزمون کشش تعیین می گردد. تنش تسلیم در واقع حداکثر مقاومت قابل تحمل میلگرد است که در اثر بار وارده دچار تغییر فرم دائمی نمی شود.

در طراحی سازه این مقاومت با ملاحظه ضریب اطمینان اساس و ملاک محاسبات و انتخاب نوع و قطر میلگرد میباشد. بنا به همین نقش مهم مقدار تنش تسلیم (اعداد۳۴۰ و ۴۰۰) در علائم مشخصه فولاد که نشان دهنده حداقل تنش تسلیم میلگردهای نوع مارپیچ و جناغی بر حسب MPa میباشد، استفاده شده است.

درصد ازدیاد طول نسبی و آزمون خمش، معیار انعطاف پذیر بودن و یا شکننده بودن میلگرد میباشد و یک میلگرد باید بتواند از این لحاظ نیز انتظارات را برآورده سازد.

محصولات فولاد آناهیتا گیلانمنبع : وب سایت آناهیتا گیلان

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان